Média

() (Deník N) Ministryně obrany a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) se v podcastu Aréna N vyslovila proti případné koalici Spolu a ANO v hlavním městě. Podle ní se v Praze zbytečně vyhrotila atmosféra mezi ODS a Piráty. Politička v rozhovoru také vyslovila naději, že válka na Ukrajině brzy skončí, odmítla kritiku svého vystupování na sociálních sítích a hájila postup vlády při řešení energetické krize.

() Česká republika dostane od Spojených států šest bojových vrtulníků a dva transportní, uvedla v Událostech, komentářích ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Tyto stroje věnuje americká strana tuzemsku nad rámec objednávky dvanácti vrtulníků, které Česko od USA kupuje.

() (www.reflex.cz) Víme, jaké to je ocitnout se v beznadějné situaci a zůstat v ní osamoceni, je proto logické nechtít historickou zkušenost opakovat. V současnosti sice Česká republika ve válce není, ale konflikt na Ukrajině se může snadno přenést dál. Pokud tomu nechceme nečinně přihlížet, je potřeba investovat do obranyschopnosti, i za cenu toho, že výdaje státu na modernizaci armády bude kompenzovat mimořádná daň, o které se mluví jako o válečné. „Pevně věřím, že jsme se všichni probudili, slezli z růžového obláčku zpátky na zem a uvědomili si, že obrana a bezpečnost není zadarmo,“ říká ministryně obrany Jana Černochová v Prostoru X s tím, že poptávka žene ceny komodit výš a mezi spojenci probíhají závody ve zbrojení.

() (Seznam.cz) Vláda chce kromě amerických stíhaček F-35 koupit také bojová vozidla pěchoty ze Švédska. Ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že to není kvůli tomu, že se už nepočítá s gripeny. Vláda Petra Fialy minulý týden rozhodla o záměru obrněnce CV90 ze Švédska, a to ve stejný den, kdy avizovala zájem koupit 24 amerických stíhaček F-35. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ale odmítá, že by nákup bojových vozidel pěchoty ze Skandinávie byl diplomatickým tahem za to, že Česko nechce dá používat švédské gripeny. „Vojenské doporučení (k nákupu letounů) tady bylo ke konci roku, takže tady nikdo nemohl vědět, jak se vyvine situace kolem bojových vozidel pěchoty,“ říká v druhé části rozhovoru pro Seznam Zprávy. Naráží tak na to, že podmínky vypsaného tendru její resort změnil, protože ani jedna podaná nabídka nesplnila požadavky armády. Rozhovoru se kromě ministryně zúčastnil také nový náčelník generálního štábu Karel Řehka.

() (CNN Prima News) Musíme nakupovat rychle a za co nejnižší ceny – takto uvažují členské země NATO. Ruská invaze na Ukrajinu podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) ukázala, jak křehký je mír. Česko proto musí vyřešit podobu nadzvukového letectva do roku 2027, kdy končí pronájem švédských gripenů. Šéfka resortu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poznamenala, že do roku 2026 chce mít v armádě také co nejvíce bojových vozidel pěchoty. Kromě toho by ČR potřebovalo i stovku tanků, dodal náčelník generálního štábu Karel Řehka.