Média

() (Seznam.cz) „Pro ruské zpravodajské služby je obranná smlouva něco, co nechtějí. Chtějí zabránit ratifikaci, takže si asi někdo nepřál, abych do USA vůbec odletěla,“ říká ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ustála politickou mlýnici, do které se dostala kvůli neshodám a sporům s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Alespoň prozatím. V rozhovoru pro Seznam Zprávy uznává, že komunikaci s šéfem armády je třeba zlepšit. Dle svých slov si z toho bere ponaučení. Podporu vnímala jak u premiéra Petra Fialy, tak v její mateřské ODS. Říká také, že kauza propukla ve chvíli, kdy se vydala na pracovní cestu do Libanonu a nemohla se tak účinně bránit. Přiznává, že na jedné straně existoval reálný problém v komunikaci s náčelníkem Řehkou, na druhé straně podle ní usilovaly o její hlavu ruské zájmy. Její pád by se prý hodil i některým zbrojařům. „Určitě by se hodně lidem hodilo nás s panem generálem rozdělit. Podívejte, Rusko nejenom v České republice rozvíjí své aktivity a není žádným tajemstvím, že sem i z Ruska proudí dost peněz na různé kampaně,“ řekla Černochová Seznam Zprávám.

() (Týdeník HROT) „Moderní vojenská technika je drahá, ale k obraně země ji nutně potřebujeme,“ říká ministryně obrany Jana Černochová. Když se po posledních parlamentních volbách mezi pětikoaličními politiky „hledali“ vhodní kandidáti na ministerské posty, minimálně o jednom jménu bylo od začátku víceméně jasno: Jana Černochová (ODS) do čela ministerstva obrany mířila dlouhodobě. Připravovala se na něj nejprve jako členka a v posledním volebním období jako předsedkyně výboru pro obranu. Nastoupila v době, která je pro armádu zcela přelomová. Nové transportéry, tanky, letadla, ale i radiolokátory a další potřebná výbava. Českou armádu čeká v následujících letech výrazná modernizace. Nejde jen o zlepšení obrany země, ale také o splnění závazku vůči Severo­atlantické alianci, podle něhož má mít Česká republika v roce 2026 bojeschopnou těžkou brigádu vybavenou moderními tanky a bojovými vozidly pěchoty. Napomoci tomu má i to, že ve státním rozpočtu budou vyčleněna dvě procenta HDP na českou obranu. „Chceme dokázat, že peníze, které armáda skutečně potřebuje, je také schopna smysluplně vynaložit,“ říká ministryně obrany Jana Černochová, která vedle vyzbrojovacích projektů hodlá i nadále podporovat ukrajinskou armádu. „Předpokládám, že se naše dodávky zapojí do chystané ukrajinské protiofenzivy,“ dodává.

() (Deník N) „Budeme hledat, jak do pomoci Ukrajině více zapojit náš průmysl. A budeme trpělivě vysvětlovat veřejnosti, proč máme pomáhat, posílat tam vojenský materiál,“ říká ministryně obrany Jana Černochová. Pohovka v pracovně ministryně obrany Jany Černochové je téměř skrytá pod plachtou plnou černobílých fotografií ukrajinských sportovců, kteří padli při obraně své země před ruskou agresí. Další takovou plachtu předala pětibojaři a trenérovi Davidu Svobodovi kvůli jeho vystoupení v ČT. Česko podle ní bude Ukrajině dál pomáhat.

() (E15) Strop výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP doporučovaný NATO se zřejmě už brzy změní v nezbytné minimum. Očekává to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud armáda dostane v příštím roce 150 miliard korun, tedy ona dvě procenta českého HDP, doufá, že by si země mohla dovolit například americké stíhačky F-35. „Musíme ale započítat i nové tanky či nová bojová vozidla pěchoty. Vojsko je podinvestované, na technice je to vidět,“ říká.