Andrej Babiš káže vodu a pije víno

(www.parlamentnilisty.cz) „Co se týče Andreje Babiše, od Čapího hnízda přes nákup dluhopisů a ovlivňování novinářů byl mnohokrát přichycen při lžích, takže se mu nedá věřit už vůbec nic a logicky nemůže déle setrvat ve vládě,“ konstatuje poslankyně Jana Černochová k současné vládní krizi. Svůj názor pak ještě dále rozvádí: „Vzpomeňme si, z jakých důvodů v minulosti docházelo k rozpadům vlády nebo odchodům jednotlivých ministrů z vlády. Dnešní optikou je až neuvěřitelné, co všechno do dneška ministrovi financí prošlo, a to nejen u veřejnosti.“

Z ČSSD se téměř jednohlasně ozývá, a to i včetně nesmlouvavých kritiků premiéra, že by měl společně s ním odejít z vlády i Andrej Babiš. Že prostě nelze tolerovat jeho přístup, kdy prý skrze každou korunu „honí“ drobné podnikatele a živnostníky, ale sám využívá všemožné cesty, jak se vyhnout placení daní. Ztotožňujete se s tímto názorem?
 
Stále nerozumím debatám nad tím, zda znamená demise předsedy vlády jen jeho odchod nebo odchod celého kabinetu. Prezident Zeman už pár demisí premiérů a tím celé vlády v minulosti přijal, bez diskusí, dělal to snad tehdy špatně? Nedělal, jenom teď si má příležitost vyřídit si účty s ČSSD a panem Sobotkou a využívá toho.
 
Ano, souhlasím s tím, že takové jednání se tolerovat v žádném případě nemá. Andrej Babiš káže vodu a pije víno. Vytvořil ve společnosti atmosféru, že každý živnostník a podnikatel je zločinec, který musí být neustále kontrolován a šikanován a sám se placení daní vyhýbá nebo „optimalizuje“. Má pod sebou klíčové kontrolní orgány, takže se dá pochybovat o tom, že na něj a jeho společnosti bude nasazen stejný metr jako na ostatní. Ale upřímně, co je na tom nového? Změnil se snad střet zájmu od vstupu Andreje Babiše do vlády?
 
Překvapuje mě snad jediné, že s Andrejem Babišem sedí Bohuslav Sobotka ve vládě více než tři roky a tyto skutečnosti, o kterých se hovoří dlouho, mu začnou vadit až nyní, před volbami. A jen na okraj, velice mě překvapuje i nekonzistentní postoj prezidenta Zemana. Byl to přece on, kdo u ministrů před mnoha a mnoha lety vyhlásil „presumpci viny“. Zkrátka dřív se odcházelo za mnohem menší prohřešky než nyní. Tehdy byl tehdejší premiér Zeman mnohem přísnější.
 
Situace s vládní krizí se každý den mění. Premiér nejprve veřejně oznámil, že podá demisi tento týden ve čtvrtek, poté posunul termín demise na polovinu května, přičemž Úřad vlády o tomto neinformoval Pražský hrad a prezident tedy ve čtvrtek očekával Sobotkovu demisi a došlo k nepříjemné situaci. Na základě toho, že se premiér obával, že by Zeman mohl odvolat pouze jeho, dnes Sobotka znovu změnil názor a demisi nepodá. Dá se vůbec dnes nastínit nějaký další scénář? Pokračování současné koalice je problematické, jelikož Andrej Babiš nechce, na rozdíl od Sobotky, ze svého postu odejít...
 
Co se týče naší ústavy, o jejíž výklad se rozhořely zvláštní debaty, dovolím si odcitovat články 62 a 73. „Prezident republiky a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi…“, „…d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády, pak platí to, co je uvedeno v bodu “ a „. 1) Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.“
 
Jak už jsem říkala, nerozumím té debatě, protože pan prezident Zeman už dříve přesně postupoval podle výše uvedených článků Ústavy. Pokud premiér podá demisi, prezident jej požádá, aby prozatímně jeho vláda vykonávala svou činnost a pak by měl někoho pověřit sestavením vlády nové.
 
ODS i TOP 09 hned poté, kdy Sobotka oznámil variantu podání demise, oznamovaly, že by přivítaly předčasné volby. Jaká by tedy byla pozitiva předčasných voleb?
 
Především by se neprodlužovala agónie a trapné představení a voliči by měli možnost znovu rozdat karty. Vláda je mocí exekutivní, tedy výkonnou a já si dost dobře neumím představit, nakolik tato vláda, v níž důvěra klíčových hráčů dosáhla bodu nula, může vládnout a být akceschopná.
 
Sociální demokraté tvrdí, že Babiš nechce rezignovat, jelikož se bojí, že by jeho nástupce mohl odhalit další daňové úniky. Není ale tato myšlenka zcela scestná, když na Babišovo místo nastoupí další politik z hnutí ANO a ten jistě nebude mít zájem potopit svého stranického šéfa? A co říkáte na další argumenty politiků ČSSD, že finanční správa ani státní zastupitelství prý nemají moc zájem vyšetřovat údajné daňové úniky svého šéfa, tedy Andreje Babiše...
 
Naznačila jsem to výše. Obávám se, že ochota vyšetřovat a zajímat se o možné temnější stránky podnikání Andreje Babiše je kvůli jeho vlivu a moci nižší než u jiných lidí. Říkáme to dlouho, Andrej Babiš už dávno nemá být ministrem.
 
V mnoha médiích se objevily nahrávky, ve kterých Andrej Babiš probírá s jedním z dnes již bývalých redaktorů MF Dnes kompromitující materiály na politiky z ČSSD. Myslíte si, že se jedná o podvrh anebo se to skutečně stalo, tedy že předseda hnutí ANO využívá svých médií k politickému boji? Andrej Babiš už podal trestní oznámení na nezákonné odposlechy...
 
Nemyslím si, že se jedná o podvrh, protože to by zřejmě Andrej Babiš popřel a Mladá fronta by nepropustila svého redaktora. Jen drobná poznámka, to, že Andrej Babiš podá trestní oznámení, ještě přece neznamená, že obsah nahrávky není pravdivý. Přesto považuji, stejně tak jako celá ODS, za odporné a nepřijatelné někoho nezákonně odposlouchávat. Takové praktiky kategoricky odmítáme.
 
Je současná vládní krize špatným signálem pro Česko z hlediska zahraniční politiky a může nás nějakým způsobem poškodit, i když se ekonomika ČR vyvíjí celkem stabilně?
 
Pokud bude vyřešena rychle a pro zahraničí srozumitelně, nemyslím si, že by měla dopady na zahraniční politiku. Nicméně určitě má vliv na vnímání Česka jako země, kde se oligarcha pokouší uzmout politickou moc a prorůst se státem ve prospěch svůj a úzké skupiny jím vybraných a vyvolených lidí. Pro některé zahraniční pozorovatele to může být důkazem, že jsme stále zemí „tranzitní“ nebo tou „východní“ bez jakékoli politické kultury a politicky nestabilní.