(www.army.cz) V pořadí již 124. vzpomínkovou lavičku válečných veteránů předal v pondělí 11. listopadu, přesně na Den válečných veteránů, Petr Něnička s manželkou Andreou z Military muzea generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši v areálu Ministerstva obrany na Valech. Symbolickou stuhu přestihla ministryně obrany Jana Černochová společně s jejím autorem Petrem Něničkou a s ředitelem odboru pro válečné veterány a válečné hroby plukovníkem Robertem Speychalem.
Předání lavičky, která je spojená s němým poselstvím a poděkováním padlým vojákům za jejich hrdinství, se zúčastnil také 1. náměstek ministryně obrany František Šulc, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek a hlavní kaplan AČR plukovník gšt. Jaroslav Knichal.
„Děkuji manželům Něničkovým za skvělý nápad, jak uctít památku válečných veteránů, a za to, že se sami aktivně podílí na vzpomínkových aktech,“ vyzdvihla letitou práci Petra Něničky a jeho manželky Andrey ministryně obrany Jana Černochová. Podle ní má lavička dát vojákům, zaměstnancům a dalším návštěvníkům ministerstva příležitost zastavit se a vzpomenout na ty, kdo položili svůj život za naši svobodu.
Každá lavička má motto i vlčí máky
Ocenila také plukovníka Speychala za rekognoskaci míst, kde by se mohly nacházet válečné hroby, v nichž jsou pochováni naši vojáci. I oni si zaslouží, aby se na ně nezapomnělo a aby rodiny znaly místo jejich posledního odpočinku.
V resortu obrany jsou vzpomínkové lavičky nainstalované na dvou desítkách míst – na útvarech, v komunitních centrech pro válečné veterány či v armádním muzeu. V horní části je vyryto motto válečného veterána, vojenského policisty, nadpraporčíka v. v. Jiřího Schamse – „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat,“ – a na opěradle pět symbolů vlčího máku.
Památka na ministra národní obrany
Jak vysvětlila Andrea Něničková, každý rok partička nadšenců z military muzea pořádá Cestu poděkování, úcty a pokory. Pravidelně týden před Dnem válečných veteránů navštěvují hroby všech vojáků, kteří zahynuli v novodobých zahraničních operacích, a konec poutě vždy spojují s předáním lavičky. „Letos symbolicky nese památku na armádního generála Jana Sergěje Ingra, od jehož narození ve Vlkoši uplynulo již 130 let," dodala Andrea Něničková. Generál Ingr byl ministrem národní obrany Benešovy exilové vlády v Londýně a prezident republiky Petr Pavel mu letos udělil Řád Bílého lva in memoriam.
Lavička, jako pietní místo, nechybí ani na Generálním štábu AČR. Tam byla nainstalovaná u příležitosti 75 let od konce 2. světové války v roce 2020 se symbolickým číslem 75.
- Podnětem k výrobě vzpomínkové lavičky byla tragická událost 8. července 2014 a příběh válečného veterána, nadpraporčíka v. v. Jiřího Schamse, který byl v roce 2008 zasažen střepinou do hlavy při útoku sebevraha v Afghánistánu.
- Pět vlčích máků symbolizuje padlé vojáky v Afghánistánu, kteří zahynuli po sebevražedném útoku.
- Každá lavička má své evidenční číslo a dekret majitele. Lavičky jsou umístěny nejen v České republice, ale také na Slovensku, ve Velké Británii či v Afghánistánu.
- Jména lidí, kteří přispěli na sbírku lavičky ve veřejné aukci, jsou umístěny na zadní straně.
- První lavička s evidenčním číslem -000- „POČÁTEK“ je umístěna na základně Bagrám v Afghánistánu.