ČR poskytla Ukrajině vojenskou pomoc za více než šest miliard, pomáhá i jinak

(www.army.cz) Česká republika poskytla Ukrajině vojenskou pomoc za více než šest miliard korun, naposledy významný vojenský materiál země čelící ruské agresi dostala minulý týden. Na Velitelském shromáždění to dnes novinářům řekla ministryně obrany Jana Černochová.

„Ukrajina je naší první linií obrany, proto musíme v její podpoře pokračovat. Cena naší podpory je relativně nízká. Je to Ukrajina, kdo za svobodu platí svou krví a životy,“ poznamenala v projevu na Velitelském shromáždění ministryně obrany Jana Černochová.

Česká republika se od počátku postavila pevně za Ukrajinu, stala se jednou z prvních zemí, které napadenou zemi vojensky podpořila. Kyjevu poskytla nejen zbraně a munici, ale i těžkou bojovou techniku, čímž inspirovala i další země.

„Jednalo se o bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice a raketomety včetně munice. Dodali jsme také krátké a dlouhé zbraně,“ vyjmenovala na tiskové konferenci ministryně Jana Černochová. Ministerstvo obrany od počátku války pečlivě posuzuje, co může poskytnout, aby tak nebyla ohrožena obranyschopnost České republiky.

I když již nepotřebný materiál v armádních skladech prakticky není, Ministerstvo obrany a Česká republika i nadále Ukrajinu podporuje a podporovat bude i do budoucna. „Naše pomoc nepřestává, jenom bude mít jinou podobu,“ řekla ministryně Černochová. Další pomoc Ukrajině může Česká republika poskytnout v návaznosti na modernizaci a pořizování nové techniky do výzbroje Armády ČR.

Kromě materiální pomoci se česká armáda soustředí na výcvik ukrajinských vojáků. V rámci mise Evropské unie EUMAM vycvičila loni přes 4300 ukrajinských vojáků, což je více než deset procent celkového počtu všech vycvičených vojáků v rámci této mise. Na českém území bylo vycvičeno 3240 Ukrajinců, v Polsku pak dalších téměř 1100. Další rotace ukrajinských vojáků dorazila na Libavou v posledních dnech. Letos opět česká armáda vycvičí asi 4000 ukrajinských vojáků.

Česká republika se bude podílet i na výcviku pyrotechniků, kteří budou Ukrajinu čistit od min. Ministryně obrany Jana Černochová proto minulý týden v Bruselu podepsala zapojení České republiky do odminovací koalice.

Výcvik a kontakt s ukrajinskými vojáky s bojovými zkušenostmi je benefitem i pro naši armádu, která díky tomu získává cenné bojové poznatky.

Významnou roli při podpoře zastává český obranný průmysl, který na Ukrajinu dodává značné množství vojenského materiálu. Česká vojenská pomoc tak má pozitivní hospodářské dopady na celou zemi. Domácí firmy získávají od zahraničních partnerů zakázky, které jim umožňují zaměstnávat více lidí.

I když české firmy, stejně jako evropské společnosti, navyšují své kapacity, k naplnění ukrajinských potřeb to v současné době nestačí, a to zejména v oblasti dělostřelecké munice. Česká republika proto navrhla svým evropským spojencům pořídit chybějící materiál i v jiných zemích. Ministryně Černochová o tom v pondělí jednala prostřednictvím videohovoru se svým ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem.

Česká pomoc byla i humanitárního charakteru, kdy ČR přijala válečné uprchlíky z Ukrajiny. Na jejich ubytování se podílel i resort obrany, když ve dvanácti zařízeních poskytl přístřeší více jak tisícovce uprchlíků. Ve vojenských nemocnicích byly ošetřeny desítky ukrajinských vojáků.

Českou pomoc Ukrajině spojenci významně oceňují, Česká republika tak získala v mezinárodním prostředí respekt a uznání. Projevil se i tím, že na oplátku česká armáda obdržela od Spojených států osm vrtulníků systému H1, 15 tanků jako dar od Německa nebo peněžní podporu na nákup vojenské techniky od USA či peníze z fondů Evropské unie.

Ministryně Černochová poděkovala i české veřejnosti. „Za to, že ani ona nepolevila v pomoci Ukrajině, že jsme stále svědky toho, že tady stále probíhají další a další sbírky,“ řekla Jana Černochová. Poukázala i na to, že lidé ubytovávají ve svých domovech Ukrajince. „Majorita české společnosti má dobré srdce, pomáhá Ukrajině,“ dodala ministryně Černochová.