INFO.CZ: Vybraně o obraně

(INFO.cz) Kolem české armády se toho v poslední době děje hodně. Namátkou třeba připravované velké nákupy techniky v rámci modernizace, náhrada tanků, které Česko poslalo napadené Ukrajině, ale také nedávné zvolení generála Petra Pavla českým prezidentem. Takzvaně „pod pokličkou“ se toho ale děje mnohem víc. A za mediálně propíranými událostmi zase často stojí mnoho detailů, které jsou pro kontext důležité. O tom všem je nový podcast INFO.CZ s názvem Vybraně o obraně, který moderuje Michal Půr a jehož hostem je ministryně obrany Jana Černochová.

Poslechněte si pilotní epizodu s Janou Černochovou.

Generál Petr Pavel se již za necelý měsíc ujme úřadu prezidenta. „Bude mít výhodu v tom, že jako vrchní velitel ozbrojených sil bude rozumět agendě, krizovému řízení, věcem, které jsou spojené nejen s obranou, ale i s bezpečností,“ okomentovala jeho zvolení ministryně obrany Jana Černochová. Vyzdvihla i Pavlovu roli ve vrcholném vedení NATO.

A co se nyní na obraně děje důležitého? „Já jsem pana zvoleného prezidenta informovala o vývoji v některých akvizičních projektech, o tom, že vyjednáváme a jdeme do finále se smlouvou DCA,“ prozradila Jana Černochová na adresu ostře sledované Dohody o obranné spolupráci se Spojenými státy, která by mimo jiné umožnila třeba společný výcvik jednotek, a to i na českém území. „Předala jsem zvolenému panu prezidentovi i seznam legislativy, kterou bych chtěla v následujících týdnech projednávat v Poslanecké sněmovně,“ dodala ministryně obrany Černochová s tím, že se na spolupráci s nově zvolenou hlavou státu těší.

„Od 25. února jsme se prakticky nezastavili,“ říká Jana Černochová o fungování resortu po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu a připomíná roli České republiky jako jedné z prvních zemí, která napadeným Ukrajincům poskytla humanitární i vojenskou pomoc. Prakticky na každém zasedání vlády se pak podle ní řešila agenda spojená s Ukrajinou.

Napjaté momenty se ale našly i v domácí agendě. „Bohužel jsem se dostala do pozice ministryně ve chvíli, kdy tu byla patová situace ohledně nákupu bojových vozidel pěchoty,“ připomíná Černochová zrušený tendr na BVP a následné řešení patové situace, kterým byl podpis společné dohody se Slováky na nákup švédských obrněnců CV90. Obchod, který mimo jiné přinese českým firmám spolupráce v hodnotě až 18 miliard korun, se právě v těchto dnech dotahuje.