Jana Černochová: Anthropoid stále budí vášně, ale takový čin je nutné uctívat

Co se loni podařilo radnici Prahy 2 zrealizovat? Jaké projekty plánuje na letošní rok? Co se dělo po rušném létě kolem komunitní zahrady u ZŠ Na Smetance? Jaký význam přikládá úřad 75. výročí atentátu na Heydricha? Na tyto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Vraťme se nejdřív k loňskému roku. Co se radnici Prahy 2 podařilo zrealizovat a co naopak nevyšlo podle plánů?
Jsme přibližně v polovině volebního období, čili se nekonala žádná překvapení, radnice „jede" podle své koaliční smlouvy. Staráme se o bezpečnost v naší obci, loni jsme kromě policie a strážníků prvně obdarovali i hasiče, jejichž pražská centrála sídlí právě v Praze 2. Snažíme se setrvale řešit problematiku narkomanů, bezdomovců, ale i nočního hluku. Většinou se jedná o věci, které by měl primárně řešit magistrát a bohužel tak nečiní. Další naší prioritou je školství. Jen do oprav mateřských a základních škol zřizovaných Prahou 2 jsme loni investovali téměř čtyřicet milionů korun. Hodláme v podpoře školství pokračovat i letos, samozřejmě za předpokladu, že v únoru schválí zastupitelstvo návrh rozpočtu Prahy 2 na rok 2017. Zastupitelstvo odhlasovalo loni i vznik nových jeslí, podporujeme nadále seniory, aby se nestěhovali z naší městské části kvůli vysokým nájmům u soukromníků.  

Do pole vaší působnosti patří školství. Jaké investice v této oblasti druhá městská část na letošní rok plánuje?
ZŠ Resslova, jejíž budova oslavila v prosinci sto let existence, dostane novou fasádu a okna, v ZŠ Kladská vyroste nová jídelna, připravujeme vznik multifunkčního hřiště k využití pro všechny školy a školky u ZŠ Na Smetance. Kromě těchto investic se snažíme i o to, aby se rodiče v našich školách orientovali a uměli vybrat tu nejlepší pro své dítě – v dubnu nás čekají zápisy do prvních tříd. Proto vydáváme aktuální „almanach“ našich základních škol s důrazem na jedinečnost každé z nich a připravujeme i krátké „videovizitky“. Budou na webu Prahy 2 i na webech jednotlivých škol.

Kolem projektu nového sportovního hřiště v areálu ZŠ na Smetance, který vyroste na pozemku, který měla doposud pronajatý komunitní zahrada, bylo loni docela rušno. Sama jste v létě iniciovala setkání s nespokojenými nájemci. Co se od té doby událo?
Komunitní zahrada nakonec nabídku ZŠ Na Smetance na využití nádherného pozemku i se skleníkem, zázemím a dětským hřištěm odmítla. Dala tím najevo, že to „rušno“ bylo jen pouhé politikum, protože náhradu měli nabídnutu opravdu více než adekvátní. Odmítli i další pozemky, které jim Praha 2 mohla poskytnout. Jsem ale ráda, že se dvojkoví radní se zástupci zahrady v září na můj návrh setkali, ukázalo se, že zdaleka ne všichni jsou bojovní fanatici a ta diskuse byla poměrně věcná. Pozemek na rohu ulic Na Smetance a Italská je i v územním plánu veden jako sportoviště, čili je logické, že v okamžiku, kdy na to má Praha 2 finance, jsme se rozhodli pro vybudování multifunkčního hřiště. Chceme přece děti zvednout od počítačů! A chceme tedy, aby bylo hřiště využíváno maximálně jak žáky našich škol, tak veřejností.

Městská část bude ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Prahy 2 letos pořádat první letní dětský tábor s prvky branné tematiky. Proč tento typ táboru?
Protože výuka žáků v tomto směru pokulhává. Projekty POKOS (Příprava občana k obraně státu), které má financovat ministerstvo obrany na základních školách, se neuskutečňují v míře dané osnovami. Proto se jako zřizovatel základních škol Praha 2 snaží tuto výuku zajistit sama, například ve spolupráci s aktivními zálohami Armády ČR. A tábor je jen třešinkou na dortu.

Bude mezi rodiči i dětmi o tábor zájem, kde se uskuteční a co na účastníky čeká?
Týdenní tábor bude na přelomu července a srpna v Žihli. Poptávka výrazně převyšuje kapacitu. Děti čeká například výuka první pomoci či umění „najít se“ v neznámém terénu.

Stály represe za likvidaci Heydricha?

Letos uplyne 75 let od atentátu na Heydricha a následného boje parašutistů v kostele svatých Cyrila a Metoděje na území Prahy 2. Jak si městská část tuto událost připomene?
Operace Anthropoid stále vzbuzuje velké vášně. Pořád se lidé ptají, zda následné represe stály za likvidaci Heydricha. Připomenu, že atentát na takto vysoce postaveného nacistického pohlavára byl zcela ojedinělý a že díky němu odstoupily demokratické mocnosti od mnichovské dohody. Byl to hrdinský čin, který je opravdu třeba připomínat. Lidi, kteří svou pomoc výsadku Anthropoid zaplatili životem, uctíme v průběhu roku odhalením pamětních desek (v dubnu, červnu a říjnu) na pěti či šesti domech. Přímo o víkendu 17. a 18. června se bude na Karlově náměstí konat velká pietní akce s ukázkou výcviku výsadkářů v Británii, dobové vojenské techniky, vyroste vzdělávací stanové městečko, vše bude doplněno venkovní výstavou. Detaily akce připravujeme spolu s Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar/Klubem vojenské historie. Chceme vydat i brožuru k tomu, jak operace Anthropoid zasáhla Prahu 2 a její obyvatele. Další brožuru vydáme ke 40. výročí Charty 77. A chystáme na letošek i dotisk velmi úspěšné, dvojjazyčné výpravné publikace Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 – předválečná židovská komunita na Vinohradech byla největší v republice.

Na jaké další akce Prahy 2 chcete čtenáře upozornit?
Skromně si troufám říci, že toho Praha 2 dělá hodně, a o jednotlivých akcích se čtenáři dozvědí na webu www.praha2.cz. A když už jsme „vinohradská radnice“, samozřejmě zmíním, že 22. a 23. září chystáme Vinobraní na Grébovce, letos vstupujeme už do druhé desítky každoročního konání. Kromě toho se bude počátkem června konat pod mou záštitou festival Praha pije víno na Novoměstské radnici, na stejném místě se pak bude 14. června konat slavnostní předání oceněným vinařům vinařské oblasti Čechy – přičemž absolutním šampionem Národní soutěže Cechu českých vinařů v posledních dvou letech bylo víno z naší vinice Grébovka. Velmi aktivní v nabídce akcí jsou naše radniční kluby – Dvojka pro seniory, Dvojka pro děti a rodiče a Dvojka pro přátele kultury. Každý zájemce si může přijít poslechnout námi pořádané koncerty v Gröbeho vily a na Bastionu. A tak dále. Letos jsme se také rozhodli opět udělovat čestná občanství Prahy 2, kandidáti budou ve skvělé společnosti.

Budete letos na podzim kandidovat za ODS do Poslanecké sněmovny?
ODS je demokratickou stranou, která volí své kandidáty v primárních volbách na základě rozhodnutí většiny. Z tohoto důvodu se omlouvám, ale v současné době na otázku nemohu odpovědět, protože primárky máme až v únoru.

Co byste na závěr popřála do letošního roku obyvatelům Prahy 2?
Nebudu originální. Přeju všem pevné zdraví, jejich i jejich blízkých. Přeju jim šťastné chvíle, radostné dny, pocit klidu a bezpečí. A taky všem přeju, ať jim vydrží „dvojkový“ patriotismus a ať se nám v Praze 2 dobře žije.

Autor: puc

 

Zdroj : http://www.prazskypatriot.cz/anthropoid-stale-budi-vasne-ale-takovy-cin-je-nutne-uctivat-rika-starostka-prahy-2-cernochova/