ODS navrhne navýšení rozpočtu Ministerstva obrany na rok 2017 o 10 miliard Kč

S ohledem na současnou zhoršenou mezinárodně-bezpečnostní situaci a na závazky ČR v rámci Severoatlantické aliance a s ohledem na aktuální pozitivní ekonomický růst považuje ODS za jednu z klíčových fiskálních priorit navyšování výdajů na obranu státu. V rámci projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2017 proto navrhne zvýšení rozpočtu Ministerstva obrany o 10 miliard korun. Tato suma představuje skok o 0,2 % na necelé 1,3 % HDP na obranu a je plně v souladu s vládními proklamacemi, které ovšem nejsou následovány činy.

„Ministr obrany i předseda vlády opakovaně deklarovali, že chtějí navýšit obranné výdaje na 1,4 % HDP do roku 2020 a na alianční závazek 2 % HDP do roku 2025. Vládní návrh rozpočtu na příští rok tomu však při navržené hodnotě 1,08 % HDP ale v žádném případě neodpovídá,“ uvedla k návrhu na zvýšení obranných výdajů jeho předkladatelka Jana Černochová.
 
Jedna miliarda z navrženého zvýšení by měla směřovat do zajištění kybernetické bezpečnosti a devět miliard na dokončení modernizace pozemních sil, především v oblasti kolových obrněných vozidel, osobních terénních vozidel, ručních zbraní a podobně.
 
Spolu s navýšením obranných výdajů navrhne ODS v dohledné době také novelizaci legislativního rámce, který bude garantovat dodržování aliančního závazku výdajů na armádu i v dalších letech. „Armáda by vzhledem k současné bezpečnostní situaci a jejímu vnitřnímu dluhu neměla být již nadále prosebníkem, který bude každoročně s napětím očekávat, kolik prostředků jí ministr financí s ministrem obrany uvolní. Armáda potřebuje stabilní a předvídatelné financování, neboť její akviziční procesy a plány mají dlouholetý charakter. Proto bychom například po vzoru Polska měli přijmout zákonný rámec, který tuto stabilitu zajistí,“ doplnila poslankyně Jana Černochová.