Jana Černochová pro ČRo Plus: Jak změní pařížské útoky pohled Evropy na migranty?

Po krvavém pátku třináctého nebude nic jako dřív, ani politika vůči uprchlíkům. Zatímco špičky Evropské unie schvalují postoje Německa, tak dosavadní odpůrci kvót přitvrdili: Polsko je považuje za neudržitelné, Maďarsko chce kvůli nim podat žalobu. Měl by se po útocích v Paříži měnit přístup k uprchlíkům?

Jak změní pařížské útoky pohled Evropy na migranty? S Tomášem Pavlíčkem diskutovali poslanci Jana Černochová (ODS) a Ivan Gabal (KDU-ČSL).
 
„Přehodnocení nastat musí,“ uvedla v pořadu Pro a proti poslankyně Jana Černochová (ODS). 
 
Podle ní je čas připustit, že některé výhody, které Evropská unie svým členům poskytovala, prostě ztratíme, například volný pohyb osob. 
 
„Pevně věřím, že si všechny státy osmadvacítky uvědomí to, že vnější hranice Schengenu se měly chránit. Nechránily se, a dostali jsme se do situace, ve které teď jsme,“ tvrdí poslankyně Jana Černochová. 
 
Ta dodává, že radikálních islamistů je více, než jsme si dokázali připustit. „A řada z nich jsou bohužel občany Evropské unie.“ 
 
„Přestože nepodezírám většinu uprchlíků přicházejících do Evropy z toho, že by byli stoupenci radikálního islámu, je třeba postupovat při přijímání uprchlíků velmi obezřetně a skutečně rozlišovat, kdo je uprchlík, a kdo je ekonomický migrant,“ radí Jana Černochová. 
 
„Za 50 let jsme se nenaučili integrovat migranty z muslimských zemí. Teď si nemůžeme myslet, že se stane zázrak, a tuto obrovskou uprchlickou vlnu zvládneme integrovat, a nebudou se mezi nimi vytvářet ti nespokojení. Ani ti prarodiče v současnosti útočících teroristů jistě nepřišli do Evropy s cílem někoho zabíjet, tohle je otázka dalších generací.“

 

Celý diskusní pořad si můžete poslechnout ZDE.