Kdo chce mír, musí zákonitě stát na straně Ukrajiny

(Frekvence 1) Do Press klubu přijala pozvání ministryně obrany Jana Černochová. Prozradila svůj postoj k válečnému konfliktu na Ukrajině, zda Česko napadané zemi pomůže a také se rozpovídala o tom, jaký podle ní bude další vývoj probíhající války.

Celý rozhovor s Janou Černochovou si můžete poslednout na Frekvenci 1.

Konec druhé světové války bylo úvodní téma rozhovoru s Janou Černochovou. Čestmír Strakatý se ministryně obrany zeptal, co pro ni znamená datum 8. května neboli Den vítězství. „Tradičně se připomíná na Vítkově. Nejdříve probíhá od deseti hodin pietní akt a poté společně, včetně armády, vrchního velitele ozbrojených sil a pana prezidenta, jdeme položit květiny a věnce k hrobu neznámého vojína,“ prozradila Černochová s tím, že se poté každoročně na Pražském hradě koná ceremoniál při příležitosti udílení generálských hodností. „Nejen pro armádu, ale také pro bezpečnostní sbory je to slavnostní den,“ dodala ještě ministryně Černochová.

Válka na Ukrajině

„Každý rozumně smýšlející člověk, který si nepřeje válku a chce mír, musí zákonitě stát na straně Ukrajiny a pomáhat,“ řekla ministryně obrany Černochová a pokračovala. „Válka na Ukrajině trvá dva a půl roku, samozřejmě že lidé na frontě jsou frustrovaní z toho, že pomoc z Ameriky dlouhou dobu nepřicházela a my jako Evropa jsme nebyli schopni zvýšit výrobní kapacity na munici, vojenský materiál jako takový, proto se Česko snažilo využít tu příležitost, pomáhat Ukrajině třeba muniční iniciativou,” uvedla k otázce Jana Černochová.

Kdy Ukrajina obdrží muniční iniciativu ČR?

Moderátor Čestmír Strakatý se u tématu muniční iniciativy České republiky zastavil. Zajímalo ho, kdy vlastně zavítá na Ukrajinu. „Munice z velké části na Ukrajinu dojde někdy do června.Samozřejmě nemohu specifikovat, jestli už něco přímo drží, každopádně ty zásoby vojenského materiálu tam proudí bez ohledu na českou iniciativu,“ odpověděla Černochová. Podle ní není situace na Ukrajině růžová, ale přesto vidí výsledek pozitivně.

„Když si vezmeme, kolik let trvala druhá světová válka, kolik zemí bylo zapojeno do druhé světové války a položíme si otázku, jak třeba to vypadalo s nějakými nadějemi v Protektorátu Čechy a Morava v roce 42, 43, kdy došlo k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, asi tehdy také lidé nevěřili v brzký konec války, takže to vnímám jako válečný konflikt se všemi prvky,“ vysvětlila svůj postoj ministryně obrany Černochová a doplnila, že se musí dělat vše pro to, aby měla Ukrajina vojenskou převahu a válka skončila.