Ministr Pelikán lhal, ve vládě nemá co dělat

(www.ods.cz) Komentář 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jany Černochové k nově zveřejněným okolnostem tzv. kauzy Fajád.

Potvrzení informace o angažmá bratra ministra spravedlnosti Pelikána v tzv. kauze Fajád považuji za důkaz o tom, že ministr Pelikán lhal nejen sněmovní opozici, ale i veřejnosti, a že postupoval zcela nestandardním způsobem, když k jednání o propuštění pěti Čechů vězněných v Libanonu pověřil sobě příbuznou, privátní osobu, která nebyla a není ve státních službách.

 

Tuto „akci bratrů Pelikánových“ nelze považovat za nic jiného než za bezprecedentní partyzánský postup, který je zcela nemístný v situaci, kdy demokratický stát disponuje standardními službami a orgány, jež si pro ochranu svých občanů v zahraničí, pro jejich záchranu či vysvobození zřizuje. Ačkoliv ODS na základě informací z veřejných zdrojů na tento svévolný a nemorální postup, který podrývá činnost našich bezpečnostních složek, poukazovala již v březnu 2016, tedy v době tzv. kauzy Fajád, a žádala zřízení sněmovní vyšetřovací komise, byla její snaha ze strany vlády i bratrů Pelikánových zesměšňována a informace popírány. Poslední události svědčí o jejich vědomé lži a klamání veřejnosti v kauze, která měla rovněž silně negativní dopad na důvěryhodnost České republiky v očích našich spojenců.

 

Kauza Fajád a její současný dozvuk jednoznačně znevěrohodňují ministra spravedlnosti Pelikána pro výkon jakékoliv další exekutivní funkce v budoucí vládě. Zároveň považuji za nezbytné, aby se v zájmu budoucího respektování standardních bezpečnostních mechanismů a procesů touto kauzou znovu zabývala Poslanecká sněmovna a její příslušné orgány.