Ministryně Černochová jednala s nizozemskou kolegyní o muniční iniciativě, podepsaly memorandum o porozumění

(www.army.cz) Na Ministerstvu obrany dnes proběhlo setkání mezi ministryní obrany Janou Černochovou a její kolegyní z Nizozemska Kajsou Ollongren. Jednání se týkalo především bilaterální obranné spolupráce a pomoci Ukrajině. Došlo také k podpisu Memoranda o porozumění mezi oběma zeměmi.

„Děkuji Kajse Ollongren za skvělou spolupráci při podpoře Ukrajiny. Nizozemsko je v tomto úsilí jedním z našich nejdůležitějších partnerů. Díky financování ze strany nizozemské vlády bylo již na Ukrajinu dodáno velké množství urgentně potřebného vojenského materiálu, včetně těžké techniky, a další společné projekty běží,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová s tím, že vzájemná spolupráce se ukazuje jako velmi efektivní. „Udržet západní vojenskou podporu je nyní absolutně klíčové. Ukrajinci jsou v boji velmi vynalézaví, ale bez přísunu výzbroje a munice dlouho vzdorovat nevydrží,“ prohlásila Černochová.

Nyní je v rámci české muniční iniciativy pro Ukrajinu pokryto pořízení zhruba půl milionu kusů dělostřelecké munice a ambicí je dodat 800 000 nábojů do konce roku 2024. Nizozemské království se rozhodlo přispět 250 miliony eur a aktuálně se diskutuje alokace jejich příspěvku na konkrétní projekt. Tato pomoc byla dnes stvrzena společným podpisem Memoranda o porozumění. Obdobný dokument má již Ministerstvo obrany uzavřeno s Dánskem, Kanadou, Portugalskem a Lotyšskem.

Ministryně diskutovaly také podporu, kterou obě země poskytují Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) při vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině. Zapojení českých vojenských policistů zatím skončilo na konci loňského roku. ICC nyní vyhodnocuje dosavadní výsledky mise. „Jsme připraveni naše vojenské policisty do iniciativy znovu zapojit. Čekáme ale na rozhodnutí ICC o dalším postupu, které bychom měli znát ve druhé polovině roku. Budeme proto nadále v této věci v kontaktu s nizozemskou stranou,“ vysvětlila ministryně Černochová.

Na dnešním jednání obě ministryně také ocenily společnou účast českých a nizozemských vojáků při posilování spojenecké vojenské přítomnosti na východním křídle Severoatlantické aliance. „Naši vojáci společně působí v rámci Mnohonárodního bojového uskupení v Litvě. Tím také demonstrujeme naši jednotu a sílu vůči Rusku. Zapojení širokého spektra spojenců je zásadní,“ uvedla Jana Černochová.

Jako perspektivní pak označila obranně-průmyslovou spolupráci obou zemí. Například společné působení českých a nizozemských podniků v rámci Evropského obranného fondu. Česká republika má také zájem o spolupráci brněnské Univerzity obrany s nizozemským Technologickým institutem Delft, například prostřednictvím studentských stáží.

Spolupráce mezi oběma zeměmi probíhá také v oblasti válečných veteránů a válečných hrobů. V tomto směru je rezort obrany od loňského roku v kontaktu s nizozemským Institutem pro veterány a ministryně Černochová na dnešním jednání zmínila tamní systém péče o válečné veterány jako inspiraci pro Česko. Již dříve navíc české Ministerstvo obrany ocenilo nizozemské organizace a jednotlivce, kteří se podíleli na vyzvednutí letounu britského královského letectva z druhé světové války Vickers Wellington T2990. Stroj 311. československé bombardovací perutě byl vyzvednut spolu s ostatky pěti členů posádky, které byly následně pochovány.