(www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová dnes u 13. dělostřeleckého pluku navštívila účastníky dobrovolného vojenského cvičení pro středoškoláky. Základní čtyřtýdenní výcvik pro studenty SŠ se až do 1. srpna koná u osmi jednotek, po složení vojenské přísahy se ti úspěšní stanou vojáky v záloze. DVC představuje další možnost, jak se může občan ČR zapojit do obrany státu. Cílem je přilákat mladou generaci k aktivní záloze či do profesionální armády a pomoci tak náboru.
„Že se nám na tato dobrovolná vojenská cvičení hlásí lidé z mladé generace, středoškoláci, je pro mě nesmírně pozitivní zprávou. Protože jde o generaci, na které bude záležet to, co se bude odehrávat nejen v ozbrojených silách, ale v celé České republice,“ uvedla při setkání s médii ministryně obrany Jana Černochová. Pro účastníky jde podle ní o novou zkušenost, při níž jsou delší dobu mimo domov a sžívají se s novým prostředím a často nesnadnými podmínkami. „Budou přespávat v lese, oblékají si maskáče, jsou bez mobilního spojení,“ vysvětlila Černochová.
Na dobrovolné vojenské cvičení nastoupilo 7. července k 8 jednotkám po celé ČR 718 studentů. U dělostřelců jich bylo 78, po týdnu zde zůstalo 68 mladých mužů a žen. „Někteří vzdali už na začátku kvůli zdravotním potížím, s nimiž už ale nastoupili, jiní odešli z osobních důvodů,“ vysvětluje tisková mluvčí 13. dělostřeleckého pluku kapitánka Gabriela Kugler, podle které náročný výcvik skupinu stmelil a po týdnu už fungují jako dobře sehraný tým.
U všech jednotek středoškoláci absolvují intenzivní vojenský výcvik včetně střeleb z ručních zbraní, hodu granátem, pořadové, taktické, topografické a ženijní přípravy. Nechybí kurz první pomoci a polní přesuny. Další program se pak přizpůsobuje té které odbornosti. „Pojali jsme to trochu akčněji, takže denně začínají v 6:00 rozcvičkou, program je hodně aktivní – včetně víkendů, kdy jsme pro ně připravili různé přednášky a výlety. Mají samozřejmě také dostatek odpočinku,“ dodává tisková mluvčí útvaru.
Během návštěvy ministryně obrany na studenty čekala čtyři stanoviště – taktické, ženijní a dvě zdravotní. Na prvním se učili, jak se pohybovat se zbraní v poli, na ženijním trénovali maskování barvami i tím, co najdou kolem sebe v přírodě. U zdravotního stanoviště je čekal nácvik první pomoci a odsun raněného z bojiště na standardních i improvizovaných nosítkách.
Od dobrovolného vojenského cvičení pro středoškoláky si resort slibuje zvýšení zájmu o armádu i obranu jako takovou. Vloni, kdy armáda testovala pilotní běh DVC, se ho účastnila více než stovka mladých lidí. Letos zájem výrazně vzrostl a dosáhl téměř osmi stovek. „Vloni výcvik dokončilo 110 lidí a dobrou zprávou je, že zhruba 30 % z nich má zájem zůstat v armádě, ať už v aktivní záloze nebo se chtějí stát profesionálními vojáky,“ upřesnila ministryně obrany Jana Černochová. V dobrovolných metodách hodlá Ministerstvo obrany podle ministryně Černochové pokračovat: „Na obnovování povinné vojenské služby říkám ne. Jsem toho názoru, že bychom jako ministerstvo měli udělat všechno a vyzkoušet všechny metody pro to, abychom lidi nějakým způsobem získali dobrovolně.“
- Dobrovolné vojenské cvičení (DVC) pro SŠ se zaměřuje na mladou generaci, které nabízí jedinečnou příležitost vyzkoušet si, co obnáší vojenský výcvik.
- Je jednou z možností, jak se zapojit do obrany státu. Lze si vybrat z těchto možností: stát vojákem z povolání, aktivním záložákem, absolvovat DVC nebo využít institut tzv. dobrovolného předurčení. Nově se mohou registrovat i studenti SŠ, kteří mají zájem o stipendijní program MO ČR.
- Vedení MO ČR a AČR se tímto snaží rozpohybovat nábor – vedle řady benefitů – ať už finančních nebo k podpoře náboru.
- DVC pro SŠ se letos koná u 8 vojenských jednotek, kam před týdnem nastoupilo 718 účastníků. Termín trvání: 7. července – 1. srpna. DVC ukončí slavnostní vojenská přísaha.
- Účastníkům musí být mezi 18 a 22 lety a musejí být stále studenty SŠ. Na cvičení jsou v hodnosti vojínů a vojínek.
- Rekrutéři letos zaznamenali obrovský nárůst zájmu o DVC pro SŠ, procesem prošlo téměř 800 uchazečů, původní kapacita přitom byla stanovena na 510 účastníků. Téměř 20 % účastníků jsou dívky.
- Po absolvování se účastníci stanou vojáky v záloze a bude jim vyplacena odměna ve výši 40 498 Kč před zdaněním.