Ministryně obrany Černochová navštívila firmu vyrábějící drony podle zkušeností z Ukrajiny

(www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová dnes v Kolíně navštívila českou společnost UAC vyrábějící bezpilotní průzkumné prostředky. Vyvíjí je na základě zkušeností největšího výrobce dronů na Ukrajině. Produkce firmy je určena především a primárně pro ukrajinské ozbrojené složky.

„Vznik firmy je jedním z příkladů spolupráce mezi obranným průmyslem České republiky a Ukrajiny, na které se česká a ukrajinská vláda domluvily na podzim 2022. Jsem ráda, že podobné podniky, které patří ve své oblasti ke světové špičce, u nás vznikají,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Poukázala na to, jak významnou roli drony ve válce na Ukrajině představují. „Tvrdě nabyté zkušenosti Ukrajinců nám pomáhají zkrátit cestu při zavádění dronů do naší armády,“ doplnila Černochová.

Česká republika podporuje zemi napadenou ruským agresorem od počátku invaze, a to nejen vojenským materiálem, ale i finančně nebo v humanitární oblasti. Na pomoci se podílí i řada organizací, které Ukrajině poskytují bezpilotní prostředky různých kategorií. Ty Ukrajině pomáhají nastolit technologickou převahu nad protivníkem.

Ministryně se na místě seznámila s podrobnostmi ohledně vzniku firmy i o jejím zaměření, následně si prohlédla samotnou výrobu. Ta je postavena na využití nejnovějších výrobních technologií, podstatnou součástí celého procesu je ale i vklad řemeslného umu kvalifikovaných specialistů. Na letišti v Milovicích následně ministryně obrany a zástupci resortu Ministerstva obrany shlédla letecké ukázky výrobků firmy.