Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu

(www.army.cz) Zasedání ministrů obrany členských zemí NATO za účasti české ministryně obrany Jany Černochové se zabývalo především podporou Ukrajiny a posilováním aliančního odstrašení a obrany. Ministryně obrany Jana Černochová také podepsala memorandum o porozumění s Lucemburskem a Slovinskem. Na jeho základě se stávají dalšími zeměmi, jež finančně přispějí na českou muniční iniciativu.

Samotnému zasedání ministrů obrany NATO, které proběhlo v pátek, předcházelo čtvrteční jednání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu a zasedání Rady NATO-Ukrajina. Aliance potvrdila Ruskem napadené zemi podporu, jejíž součástí je i česká muniční inciativa. „První desítky tisíc kusů dělostřelecké munice dorazí na Ukrajinu do konce června. Bez našich partnerů by to nebylo možné a velmi děkuji všem zemím, které již poskytly nebo slíbily poskytnout finanční prostředky. Klíčové je rovněž to, aby měla Ukrajina dostatek dělostřeleckých systémů, a to i v budoucnu,“ uvedla ministryně obrany Černochová. Ve čtvrtek zároveň se svým slovinským kolegou podepsala memorandum, kterým se Slovinsko zapojí do české muniční iniciativy. V pátek pak podobný dokument ministryně Černochová uzavřela se svojí resortní kolegyní z Lucemburska.

Ministryně obrany také ve čtvrtek podepsala dokument, kterým Česká republika společně s dalšími zeměmi vytvořila Koalici pro obrněnou pozemní techniku, jejímž záměrem je pomoci bojující Ukrajině. Koalici vede Polsko společně s Itálií a Německem. Jejím cílem je zajistit koordinaci a konzistentnost podpory Ukrajiny v oblasti dodávek těžké pozemní vojenské techniky z hlediska urgentních potřeb jejích ozbrojených sil. A to v případě dodávek munice, zbraňových systémů, jejich údržby či souvisejícího výcviku.

Páteční zasedání ministrů obrany NATO se zaměřilo na odstrašení a kolektivní obranu Aliance. Ta představuje v kontextu ruské invaze na Ukrajinu klíčový prvek. Jednání se zabývalo například naplňováním alianční struktury sil konkrétními jednotkami, podporou obranného průmyslu členských zemí a výdaji na obranu. Podle ministryně obrany Černochové je klíčové naplnění nového modelu sil NATO. „Je to pro nás obrovský úkol, ale vidíme ho i jako příležitost komunikovat naší veřejnosti důležitost kolektivní obrany, její cenu a naši připravenost postavit se za naše spojence,“ prohlásila ministryně Černochová.

Česká republika je v tomto ohledu velmi aktivní. Modernizujeme naše ozbrojené síly tak, abychom mohli poskytnout svůj díl pro případnou operaci v rámci kolektivní obrany NATO. Zároveň v rámci posílení východního křídla Aliance máme část jednotek rozmístěnou na Slovensku, v Polsku, Litvě a Lotyšsku. Pro posilování obranných schopností je rovněž nutné adekvátní finanční zabezpečení, což bude klíčové téma červencového summitu NATO v americkém Washingtonu. Podle ministryně obrany Černochové by na summitu mělo zaznít, zda pro plnění závazků v rámci Aliance nebude potřeba vydávat na obranu více než 2 procenta HDP.

V pátek se sešla i Skupina pro jaderné plánování, která měla za cíl posílení alianční schopnosti reakce v oblasti jaderného odstrašení. Podle ministryně obrany Černochové jsou jaderné schopnosti NATO nezbytné k tomu, aby se Aliance vyhnula ruskému vydírání.

Na všech jednáních byla Česká republika ze strany vedení Aliance i významných spojenců opakovaně oceňována za svou muniční iniciativu na podporu Ukrajiny. „Jsem opravdu ráda, že včera během jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu si po mém vystoupení vzal slovo americký ministr obrany Austin a znovu nám poděkoval a zdůraznil, jak je naše muniční iniciativa důležitá,“ dodala ministryně Černochová.