Obrana musí být prioritou. Kvůli dluhům po Babišově vládě bude ale těžké čehokoliv dosáhnout

(INFO.cz) Podporujme armádu a splňme to, k čemu jsme se zavázali, nebo si aspoň na rovinu přiznejme, že to dělat nebudeme a budoucnost nás nezajímá, říká v rozhovoru pro INFO.CZ poslankyně ODS Jana Černochová. „Podívejte se na Slovensko, do Maďarska, do Polska. Výkon jejich ekonomik není nikterak lepší, ale oni se o obranu starají a investují do ní,“ dodává politička, podle které situaci jakékoliv příští vládě bude komplikovat skutečnost, že se bude muset potýkat s rekordním rozpočtovým deficitem, který zdědí po současné vládě Andreje Babiše.

Začněme zhodnocením současného stavu: v jaké kondici je vlastně aktuálně česká obrana?

Naši vojáci se nemají za co stydět, s tím co mají, dokážou divy. Během nasazení v Afghánistánu, ale i na dalších místech na světě mnohokrát ukázali, že jsou odhodlaní, namotivovaní, dobře vycvičení a flexibilní. A to i s technikou, která často pamatuje základní vojenskou službu jejich otců. Navíc jsme součástí Severoatlantické aliance, takže díky bohu jsme bezpečnostně ukotvení nejlépe v historii a naše armáda by v případném řešení krize nezůstala sama.

Není ale možné spoléhat pouze na spojence a na entuziasmus jednotlivců a skupin v armádě. Musíme se snažit sami. Pozitivní je, že se v posledních letech podařily některé modernizace, například ruční zbraně, lehká terénní vozidla, doplnění kolových obrněných transportéru Pandur, dokoupení letounů CASA či podepsání smlouvy na pořízení víceúčelových vrtulníků. Jiné projekty se ovšem zdržují, což je problém pro naši obranyschopnost. To se týká především nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, která mají být páteří 7. mechanizované brigády a mají být zásadním příspěvkem k vybudování těžké brigády, kterou jsme slíbili NATO. Bohužel tento slib asi nedodržíme, stejně jako ten, že bychom měli vydávat dvě procenta HDP na obranu.

Onen dvouprocentní závazek je asi nejčastěji diskutovaným tématem. Byť o něm všichni v Česku mluví, nikdo se příliš nemá k jeho plnění. Teď i vy sama zmiňujete, že opět nebude dodržen...

Příští vláda se bude muset vypořádat s ohromným deficitem, který vytvořila tato vláda. A zatím se nezdá, že by armádě ministryně Schillerová vrátila peníze, které ji v návrhu rozpočtu na rok 2022 bere. Víte, my máme takovou vlastnost neustále přemýšlet, jestli něco půjde, nebo ne, jestli by nebylo lepší tohle, nebo ono, a když už se něco rozhodne, najednou se to začne zpochybňovat a zpomalovat. Jako bychom byli takoví váhaví střelci. Podívejte se na Slovensko, do Maďarska, do Polska. Výkon jejich ekonomik není nikterak lepší, ale oni se o obranu starají a investují do ní.

Co tím chci říct? Přestaňme si pořád klást otázku, jestli budeme mít na obranu, jestli budeme mít na výdaje na obranu ve výši 2 % HDP. Takhle se k nim nikdy ani nepřiblížíme, Buď se budeme snažit dodržet, co jsme slíbili armádě i spojencům, tedy 2 % HDP výdajů na obranu a obrana naší země bude jednou z našich priorit, nebo si řekněme, že to nesplníme, že armáda prioritou není, přepišme plány a nestarejme se o budoucnost. Já rovnou říkám, že u tohoto dělat kompromisy nechci a vždy budu proti. Ale pokud bude většinový názor, že se máme stát nelétavou kachnou na rybníce, tak se s tím těžko bude dát něco dělat. Alespoň si to ale férově musíme říct.

Celý rozhovor čtěte na serveru INFO.cz.