Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu totalitního režimu

(Petr Třešňák; Eurozprávy.cz) Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach, který se přesně před 52 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, se zde narodil i zemřel. „Palachův osud je s naší částí symbolicky propojen. V porodnici v Londýnské ulici se 11. srpna 1948 poprvé nadechl a jen několik bloků odtud v Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici 19. ledna 1969 naposledy vydechl,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Vnímá jej jako synonymum hrdosti a boje za svobodu. Poslankyni Janu Černochovou osud Jana Palacha, který je označován za Pochodeň číslo 1, stále dojímá. Kolem půl třetí odpoledne se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí polil hořlavinou a zapálil. Protestoval tak proti obsazení země armádami Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968. „Příběh studenta, který položil svůj život za mravní ideály, je silný a bolavý i po více než padesáti letech. Ani normalizačním vůdcům se nepodařilo jeho jméno vymazat z kolektivní paměti, i když se o to snažili. Palachův čin ale rezonoval společností i v dobách komunistického temna.“

Starostka Prahy 2 naznačuje, že jeho smrt nebyla zbytečná. „Obětoval svůj život, aby národ probudil z letargie a skepse,“ upozorňuje. Palachův čin zemi naplno vyburcoval až o dvacet let později, kdy v lednu 1989 lidé při dvacetiletém výročí činu Jana Palacha demonstrovali na pražském Václavském náměstí proti zrůdnému komunistickému režimu. „Takzvaný Palachův týden byl předzvěstí pádu totalitního komunistického režimu v tehdejším Československu. Jeho odkaz a slova bychom si neměli připomínat jen v den 52. výročí od jeho upálení,“ přeje si.

První místopředsedkyně Poslaneckého klubu ODS se zasloužila o to, že dnešní den je v kalendáři označený jako Významný den České republiky a datum 16. ledna je v něm zapsané jako Den památky Jana Palacha. „Jsem velice hrdá, že Poslanecká sněmovna můj návrh, který jsem inicializovala, v roce 2013 schválila.“

Jako každý rok Jana Černochová zapálila svíčku u stříbrné medaile ve tvaru Palachových rtů, kterou zhotovil medailér a grafický designér Otakar Dušek podle posmrtné masky, jejímž autorem je sochař Olbram Zoubek. „Medaili mám vystavenou v předsálí své kanceláře na radnici. Díky ní si tak každý den připomínám Palachova slova, která pronesl v nemocnici. Tehdy řekl:  Každý musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Jsem ráda, že každá naše návštěva se u rtů zastaví a vždy s pokorou a úctou na Jana Palacha vzpomenou.“

Předsedkyně Sněmovního Výboru pro obranu oceňuje práci renomovaného historika Ústavu pro studium totalitních režimů Petra Blažka. „Napsal úžasnou knihu Jan Palach, jež mapuje místa spojená s Janem Palachem na území Prahy 2 a kterou naše radnice mohla vydat. Rovněž bych historiku Blažkovi chtěla poděkovat za jeho soustavnou práci na připomínání Palachova odkazu a podíl na vzniku památníku v rodném domě Jana Palacha ve Všetatech.“

Hrdá patriotka Prahy 2 si přeje, aby lidé na čin a odkaz Jana Palacha nezapomněli a věnovali mu dnes tichou vzpomínku. „Kdo mě zná, ví, že podobné historické události považuji za svou morální povinnost, abych je pravidelně připomínala. A to nejen jako starostka, ale i jako poslankyně,“ tvrdí Jana Černochová.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/politika/palachuv-pribeh-je-stale-silny-a-bolavy-jeho-cin-ale-pomohl-k-padu-totalitniho-rezimu-rika-cernochova.bb3904b5/