Spojené státy dají Česku zdarma osm vrtulníků

Česká republika dostane od Spojených států šest bojových vrtulníků a dva transportní, uvedla v Událostech, komentářích ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Tyto stroje věnuje americká strana tuzemsku nad rámec objednávky dvanácti vrtulníků, které Česko od USA kupuje.

„Tato informace byla potvrzena před několika hodinami,“ dodala ve vysílání ČT24 ministryně s tím, že stroje zdarma jsou výsledkem jejího letošního jednání s americkým protějškem Lloydem Austinem.

Česká armáda tak bude mít dvacet moderních vrtulníků americké provenience: deset transportních a deset bitevníků.

Dohodu potvrdila večer na Twitteru také americká ambasáda v Praze. Česko podle ní získá šest bitevních strojů AH-1Z a dva víceúčelové vrtulníky UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. „Díky němu bude Česká republika platit pouze za modernizaci a transfer strojů,“ uvedla ambasáda.

„Myslím, že to ocení i vojáci. Nevím, jestli se to nějakému ministrovi podařilo, vyjednat patnáct tanků Leopard zdarma a osm vrtulníků zdarma,“ připomněla Černochová i německé bojové tanky.

„Beru to jako úspěch, je to skvělé. Paní ministryni za to tleskám,“ reagoval na informace o získání osmi amerických vrtulníků zdarma místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).

V listopadu 2019 schválilo ministerstvo obrany nákup dvanácti vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH). Smlouvu podepsal tehdejší ministr Lubomír Metnar (za ANO) v USA v prosinci 2019.

Česká armáda podle této smlouvy získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Všechny stroje by měly do Česka dorazit v roce 2023.

Ministryně Černochová letos v červnu na letecké základně v Náměšti nad Oslavou zopakovala, že v budoucnu by pro českou armádu chtěla až 24 nových vrtulníků. Důležité je podle ní nastavit parametry tak, aby se mohly vyměnit i stroje, které slouží jako vrtulníky záchranářů.