Události, komentáře - na téma plošných odvodů

Hostem komentovaných událostí ČT24 byla poslankyně Jana Černochová.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Česko se přiblížilo povinným odvodům. Vláda včera v noci schválila a poslala do sněmovny návrh novely branného zákony, podle kterého by se nařízení týkalo všech plnoletých obyvatel republiky, tedy včetně žen. Stát tak chce zjišťovat, kolik lidí v Česku by bylo schopných aktivně bojovat při případném ohrožení země. 

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Ano, rozumím. Pojďme v debatě ale pokračovat a trochu ji rozšířit, a to s těmi, kteří budou o zákonu rozhodovat, a to jsou politici. Já ve vysílání v tuto chvíli vítám dva z nich - Janu Černochovou z ODS. Dobrý den. Jana ČERNOCHOVÁ, poslankyně a členka výboru pro obranu PS PČR /ODS/:


Dobrý večer. 

 Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


A s námi ve spojení je také Bronislav Schwarz z hnutí ANO, místopředseda výboru pro bezpečnost. Dobrý večer i vám. 

Bronislav SCHWARZ, místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR /ANO/: 

Dobrý večer divákům i vám, pane redaktore... 

 


Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Paní poslankyně, vy jste dnes řeka a budu to doslova citovat: "Je to zbytečným obtěžováním občanů jen papírovou válkou." Podle vás ta situace není tak hrozná, aby se na to stát jakýmkoli způsobem začal připravovat? 

 Jana ČERNOCHOVÁ, poslankyně a členka výboru pro obranu PS PČR /ODS/:


Ano, já souhlasím s tím, že je zapotřebí vylepšit obranyschopnost naší země, ale ne tímto sociologickým průzkumem za 250 milionů každý rok. Já jsem toho názoru, že by stát měl investovat do profesionálního jádra armády a měl by investovat do aktivních záloh. A Generální štáb by konečně přestal mít, nebo pohlížet na aktivní zálohy jako na nechtěné dítě. Je tam spoustu velmi kvalitních lidí, lidí, kteří můžou něco naučit, lidí, kteří můžou být i inspirativní pro ty mladé osmnáctileté lidi pro to, aby právě oni do těch aktivních záloh vstoupili. A tvářit se, že tady děláme odvody bez povinných cvičení, kdy vlastně po absolvování toho odvodu ti vojáci dostanou nálepku "voják v záloze" a nebudou mít jedno jediné cvičení, ani to základní, tak mi přijde absurdní plýtvání finančními prostředky. A já bych skutečně viděla raději, aby se ty finanční prostředky investovaly do něčeho, co bude mít smysl, protože pan generál Malenínský tady neřekl jednu podstatnou věc. V zákoně není zakotvena ohlašovací povinnost změn. Takže nakrásně zítra proběhne odvod sto tisíc lidí, který bude samozřejmě nějakou dobu trvat. Ten údaj se změní během týdne, ten člověk se ožení, ta slečna se vdá, nedej Bože si někdo zlomí nohu na lyžích a oni nemají povinnost cokoli dál ministerstvu obrany hlásit o tom, že se jejich zdravotní stav změnil. Takže ta vlastně investice do toho nového registru je úplně k ničemu, pokud tady existují... 

 Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Tak, ano... 

 Jana ČERNOCHOVÁ, poslankyně a členka výboru pro obranu PS PČR /ODS/:


... registry jak ministerstva vnitra, tak zdravotní pojišťovny mají data. A v neposlední řadě pro každého je při dovršení devatenácti let věku povinnost dojít k dorostovému lékaři, který by mohl ten zdravotní stav přezkoumat a ty údaje poskytnout dál v podobě nějakého kódu tak, abychom se vyhnuli zase samozřejmě nějaké ochraně osobních údajů a nevěděli o každém, jestli má ploché nohy, nebo je nemá. 

 


Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Jasný názor, rozumím tomu. Dám prostor i vašemu poslaneckému kolegovi. Bronislav Schwarz. Pro vás je to také papírová válka, zbytečně vyhozených 246 milionů korun, nebo to má nějaký smysl? 

 Bronislav SCHWARZ, místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR /ANO/:


Pane redaktore, já tu věc chápu úplně jinak. Nechci kritizovat kolegy, některé názory, co jsem slyšel, jsou stejné, jako mám já, ale v každém případě, já patřím mezi ty, kteří tvrdí, že taneční a vojenská základní služba, mluvím o té prvotní vojenské základní službě, prostě dneska chybí. Já vítám odvody, protože v tom vidím začátek něčeho lepšího, něčeho nového. Jestli ty odvody skončí pouze odvody, jestli skončí tím, že do budoucna budeme mít vojenskou základní službu, která by se mnohdy pro mladé lidi dneska hodila, kteří jsou bez práce, nahradila by začátek vlastně jejich života tím, že by se jim to započítalo na penzi, tak všechno tohle vítám, protože si myslím, že to je něco nového. A trošku k paní kolegyni. Víte, já netvrdím, že nemá pravdu, ale když se něco zavádí, tak není třeba hned v tom hledat, je, to je špatně, to stojí peníze. Já si myslím, to, že zmizela vojenská základní služba, takže zmizela taky taková ta... 

 Jana ČERNOCHOVÁ, poslankyně a členka výboru pro obranu PS PČR /ODS/:


No, chybí tomu efektivita. 

 Bronislav SCHWARZ, místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR /ANO/:


Já bych domluvil trošičku, takže spíš si myslím, že chybí takové to k té vlasti, ta hrdost k té vlasti, k té službě pro tu vlast, v které žiji. Takže já patřím mezi tyhle lidi. Vítám to, odvody vítám, vidím to jako začátek. 

 Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Vy dokonce si myslíte, že je v tuto chvíli prostor po těch deseti letech vrátit se k povinné branné službě? 

 Bronislav SCHWARZ, místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR /ANO/:


Já si myslím, ano, je to pouze můj názor, nekonzultoval jsem ho s kolegy. I to asi pramení z toho, jak jsem byl vychován, co jsem dělal v minulosti, ale myslím si, že ano. Mnozí mladí lidé, kteří dneska nepracují v rodinných firmách, nestudují, nemají zaměstnání, vyučí se, skončí střední školu a neměli by práci, tak si myslím, že by dobrovolně mohli jít do armády, mohli by se do budoucna po výcviku stát profesionálními vojáky, anebo po službě v té armádě v určité době by se jim to započítalo na sociální pojištění, na důchod a nemuseli by být na úřadech práce. Já si myslím, že to byla taky cesta. Ale hlavně v tom vidím takovou tu sounáležitost s vlastí, v které žijí, kterou brání. Já si myslím, že ta doba přijde. Nevím kdy, ale prostě patřím mezi ty, kteří tvrdí, že dnes... 

 


Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Ano, rozumím. 

 


Bronislav SCHWARZ, místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR /ANO/:


... chybí taneční a chybí základní vojenská služba. 

 


Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Jano Černochová, je tento hlas ve sněmovně ojedinělý, nebo si dovedete představit, že až ten zákon přijde do sněmovny, tak se o něm bude vážně debatovat? 

 Jana ČERNOCHOVÁ, poslankyně a členka výboru pro obranu PS PČR /ODS/:


Já jsem během této týdenní schůze o tom diskutovala s některými kolegy i z vládní koalice a řada z nich má na to stejný názor jako já. Tady se tváříme, že zavádíme odvody, ale odvody to nejsou. Je to skutečně sociologický průzkum, který se může udělat na každé střední škole ve čtvrtém ročníku a nenazývejme to odvody. Já také souhlasím s tím, co tady říkal kolega Schwarz, že určitě řadě mladých lidí by vojna prospěla, ať už to jsou muži, nebo ženy. Na druhou stranu je tady možnost, aby vstoupili do aktivních záloh a ti lidé, kteří v těch aktivních zálohách dneska jsou, tak si oprávněně stěžují na to, že Generální štáb i Ministerstvo obrany jim toho prostoru dává strašně málo, komplikují se tam věci různými zdravotními testy, nemají vybavení ani materiální, kupují si sami stejnokroje. Tohle se musí změnit od začátku. A já věřím, že celá řada mladých lidí bude vstupovat do aktivních záloh a bude chtít v rámci svého vlastenectví a svého pocitu, že má sounáležitost s Českou republikou, tak bude v těch aktivních zálohách pracovat a tohle si myslím, že je mnohem lepší cesta, než se tvářit, že zavádíme odvody a žádné odvody to nejsou, protože ti lidi nepůjdou na jedno jediné cvičení. Všechno to je na bázi dobrovolnosti. 

 Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


Ano, tak to se, tam se omlouvám, to už tady zaznělo. Paní poslankyně, pane poslanče, díky, díky za vaše slova, za vaši návštěvu dnešních Událostí, komentářů. Já tu debatu uzavřu vámi, pane generále. Zatím to nevypadá příliš dobře podle toho, co říkala paní poslankyně. Věříte, že se to podaří prosadit ve sněmovně? 

 


genmjr. František MALENÍNSKÝ, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR:


Za prvé, já nesmírně oceňuju tyto rozdílné názory, poněvadž je to prvek, který tady začíná hýbat společností, jsou na to různé pohledy, každý má na to jiný svůj výklad a pro nás je důležitý, abychom tuto debatu vedli a vysvětlovali, co to znamená. 

 


Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:


My tu debatu vedeme. Uvidíme, jak dopadne v Poslanecké sněmovně. Pánové, díky i vám za vaši návštěvu. Těšilo mě, mějte se hezky, na shledanou. 

 


genmjr. František MALENÍNSKÝ, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR:


Děkujeme, na shledanou. 

 mjr. Václav MARHOUL, režisér:


Na shledanou.