Vynikající vztahy mohou přinést vynikající výsledky, nejen pro obranný průmysl

(www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila Izrael. Se svým protějškem Joavem Galantem jednala o bezpečnostní situaci na Blízkém východě i v Evropě, obranně-průmyslové spolupráci obou zemí i akvizičních projektech. Po prezidentu, premiérovi a dalších vládních představitelích tak další vrcholný představitel ČR vyjádřil Izraeli solidaritu a jednoznačnou podporu v jeho boji proti teroristické organizaci Hamás.

„Izrael je naším nejbližším partnerem na Blízkém východě. Stejně jako v roce 1948 i nyní stojíme po vašem boku a jsme připraveni poskytnout pomoc dle vašich potřeb,“ zdůraznila ministryně Černochová. Vyjádřila za ČR plnou podporu právu Izraele na sebeobranu a zároveň znovu odsoudila zločiny, jichž se Hamás dopustil proti Izraeli a jeho civilnímu obyvatelstvu.

Ministryně obrany ocenila kroky Izraele k navýšení humanitárních dodávek do Pásma Gazy a připomněla i nedávnou českou pomoc v hodnotě několika milionů korun na podporu civilistů v Gaze i izraelských zdravotnických organizací. Podle Jany Černochové je klíčové zabránit rozšíření konfliktu do širšího regionu. „Bezpečnostní situaci výrazně zhoršují útoky Húsíů na komerční lodě v Rudém moři i útoky Íránem podporovaných milic na americké jednotky v regionu. Odvetné akce jsou nezbytné s cílem odradit je od dalších útoků,“ sdělila Jana Černochová během jednání svému protějšku.

ČR svému partnerovi pomohla jen několik dní po říjnových teroristických útocích. Společnost STV Group dodala Izraeli bezmála tři tisíce kusů plátů do balistických vest, když Ministerstvo obrany ve spolupráci s dalšími resorty maximálně urychlilo vývozní i celní licence. „Dodávka z ČR v Izraeli velmi rezonovala, lidem dar připomněl právě naši pomoc z dob, kdy tento stát vznikal,“ podotkla Černochová. Pokud Izrael požádá o další pomoc, mohou české firmy obranného a bezpečnostního průmyslu nabídnout například zbraně, ochranné prostředky i munici.

Úspěšně spolupracují i obě armády. Čeští specialisté se v Izraeli účastní nejrůznějších kurzů či školení. Spolupráce ve vzdělávání a výcviku je pro Armádu ČR velmi důležitá, vzájemně prospěšná je také výměna zkušeností ve vojenských specializacích. „Vypracovali jsme plán bilaterálních aktivit k posílení praktické spolupráce a pevně věřím, že v tomto společném úsilí budeme pokračovat hned, jak to okolnosti dovolí,“ sdělila ministryně obrany Černochová.

Česká republika spolupracuje s Izraelem na mnoha vyzbrojovacích projektech, dva z nich jsou pro českou armádu klíčové. První se týká radarů MADR, druhý pak protiletadlového systému SPYDER.

Smlouvu na pořízení osmi souprav radiolokátoru středního dosahu MADR podepsala ČR se Státem Izrael formou vláda-vláda v prosinci 2019. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jenž je součástí například proslulého systému Iron Dome. Ve výzbroji ho budou mít vojáci 26. pluku velení, řízení a průzkumu, kde nahradí zastaralou sovětskou techniku.

V České republice je v současnosti všech osm 3D radiolokátorů. Projekt doprovází zpoždění, které bylo způsobeno především technickými problémy na straně dodavatele. Kvůli zdržení musela česká vláda v prosinci prodloužit související program „Udržení a rozvoj schopností Vzdušných sil AČR“.

O komplikacích ministryně Černochová hovořila i s Joavem Galantem a vyjádřila přání, aby problémy byly napraveny tak, aby „radiolokátory mohly být do výzbroje armády zavedeny co nejdříve“.

Smlouvu na dodávku kompletů SPYDER uzavřelo Ministerstvo obrany ČR se Státem Izrael v říjnu 2021 opět formou vláda-vláda. Projekt zahrnuje čtyři protiletadlové raketové baterie SPYDER na podvozcích Tatra 815-7 v konfiguraci 8x8, standardně užívaných v Armádě ČR. Česká armáda komplety SPYDER obdrží do konce roku 2026.

„U všech akvizičních projektů je pro nás důležité zapojení domácího obranného průmyslu,“ konstatovala ministryně. České firmy jsou zapojeny do obou hlavních vyzbrojovacích projektů a budou participovat i na zakázce na pořízení protiletadlových střel I-Derby. „V oblasti obranně-průmyslové spolupráce je naším cílem také propojit české a izraelské firmy a podpořit vznik společných projektů,“ dodala Černochová. Velký potenciál v oblasti nejmodernějších technologií má projekt izraelské společnosti ELBIT, která má ve spolupráci s českou firmou LPP zájem vybudovat centrum výroby bezpilotních prostředků na území ČR.

„Vynikající politické vztahy mezi oběma zeměmi usnadňují posilování obchodní spolupráce, přičemž kombinace izraelských nejpokročilejších technologií a obchodních schopností s českou tradicí inženýrství a strategickou polohou v srdci Evropy mohou oběma stranám přinést vynikající výsledky, a to především, a nejen v oblasti obranného průmyslu,“ sdělila na závěr ministryně Jana Černochová.