Média

() Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí. Zákonodárci reagovali zpřísněním zákona o zbraních, na jehož základě bude možné rychleji odebrat zbraň zdravotně nezpůsobilému majiteli.

() Evropský parlament začal jednat o diskutované směrnici, která má omezit legální držení zbraní. Vlivný výbor pro vnitřní trh, ale řadu bodů odmítl. Komise se rozhodla pro zpřísnění bezprostředně po loňských atentátech v Paříži. Česko se ke směrnici už dřív postavilo odmítavě. Co teď s návrhem bude? A budou se pravidla pro držení zbraní měnit? Otázky pro členku sněmovního výboru pro bezpečnost i obranu Janu Černochovou /ODS/ a europoslankyni Ditu Charanzovou /ANO/.

() Jana Černochová je starostkou Prahy 2 a zároveň poslankyní. V ODS se zabývá především obranou a bezpečností. Z tohoto důvodu je i členkou parlamentního bezpečnostního výboru. Právě tento orgán měl minulý týden vyslechnout bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který chtěl vypovídat o propojení některých policistů na podsvětí. Výbor však neodhlasoval program jednání a to tedy nepokračovalo. O důvodech nestandardního průběhu jednání, obvinění Andreje Babiše ze spojení ODS s ČSSD proti hnutí ANO i na možný další průběh kauzy „Šlachtagate“, hovořila Jana Černochová pro Svobodné fórum.

() Za dohodou o nové koalici v Praze vidí Jana Černochová střet mocenských zájmů a obává se, že její výkon bude i nadále tristní. Ostře odsoudila také její přístup k aktivistům, kteří provozují Autonomní centrum Klinika na Žižkově a o nichž je přesvědčena, že mají vazby na levicové extremisty. Razantně odmítla i nařčení z omezování opozice na radnici a vyjádřila se k opozicí kritizované privatizaci. Zajímalo nás také, jaké změny navrhuje v souvislosti se stále silnější kritikou Policie ČR. A nejen to...