Archív Říjen 2023

() (ČT 24) Případné zapojení Íránu do konfliktu, který rozpoutaly útoky teroristické organizace Hamás na Izrael, by zásadně změnilo bezpečnostní prostředí v Evropě i v Česku. V Událostech, komentářích to naznačila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), zároveň zdůraznila, že v současnosti žádné nebezpečí v Česku nehrozí.

() (Frekvence 1) Ministryně obrany Jana Černochová přiznala, že má stále před očima záběry ze soboty, kdy teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael. „Pro celý západní svět byl šok, že k tomu došlo bez významnějšího zaznamenání armády a zpravodajských služeb,“ říká. Reakce Svaté země byla podle Černochové rychlá a adekvátní. Řeč padla i na to, zda je armáda schopna případně vyslat další letecký speciál pro české občany.

() (ČT 24) Armáda podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nedostává příliš mnoho peněz, ale dostává to, co má. V Interview ČT24 připustila, že se nynější kabinet snaží financování obrany napravit v ekonomicky nepříznivé době, je však přesvědčena, že je to nezbytné. Zastala se také nákupu stíhaček F-35 Lightning II, na které půjde nezanedbatelná část obranného rozpočtu. Ujistila, že rozhodnutí vlády vzešlo ze stanoviska vojáků.

() (MF DNES) Vláda ve středu schválila novou obrannou strategii České republiky a jejích ozbrojených sil. Ministryně obrany vysvětluje, v čem jsou nové dnešní hrozby a jak se k nim kabinet Petra Fialy chystá postavit. Bezpečnostní situace v Evropě dokazuje snad i těm největším optimistům, že iluze věčného míru po konci studené války byla opravdu jen krásná iluze. Bohužel. Rusko svou agresí vrátilo do Evropy mezistátní válku velkého rozsahu a dává najevo, že jeho mocenské ambice zdaleka nekončí na Ukrajině.

() (CNN Prima News) Česko i Slovensko mají stejnou historickou zkušenost s mnichovskou zradou či se sovětskou okupací, proto je zvláštní, jak se velká část slovenské veřejnosti dívá na konflikt na Ukrajině. Řekla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS. Jakékoliv snahy jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru jsou podle ní cestou do pekla.