Archív Červen 2023

() (www.army.cz) Na Ministerstvu obrany se dnes uskutečnila bilanční tisková konference premiéra Petra Fialy, ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky. Tématem byly úspěchy posledních šesti měsíců, které se týkají jak schválení zákona o financování obrany, pořízení nové techniky, transatlantické spolupráce a rovněž pomoci Ukrajině.

() (www.blesk.cz) Chce moderní armádu, je tvrdá k sobě i jiným, a proto řeší na rezortu obrany různé konflikty. Ale když může, tak pomůže. Například, když jí loni v listopadu zavolal někdejší hradní mluvčí Jiří Ovčáček (44), ať mu „píchne“ se svatbou… O tom i mnohém jiném promluvila ministryně obrany Jana Černochová (49, ODS) v pořadu Blesku Hráči. Poz. red. rozhovor s ministryní Černochovou vznikl ještě před vypuknutím jednodenní vzpoury wagnerovců v Rusku pod vedením zakladatele žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina.

() (www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka dnes vystoupili na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Už 10. ročník se uskutečnil v Míčovně Pražského hradu za účasti nejvyšších představitelů státu a předních bezpečnostních expertů. Tématem bylo opět zhodnocení uplynulého období i předestření plánů na další postup při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR. Celý projev ministryně obrany Jany Černochové najdete níže.

() (www.army.cz) Ministři obrany České republiky, Slovenské republiky i Ukrajiny podepsali na svém čtvrtečním setkání v Bruselu u příležitosti zahájení zasedání ministrů obrany NATO společnou Deklaraci o spolupráci při pořizování a provozování pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Všechny tři země totiž stojí před přezbrojením svých armád na švédská BVP CV90

() (FORUM 24) Ministryně obrany Jana Černochová je pod tlakem. Kromě sporu s exministrem Lubomírem Metnarem se přesně v době, kdy podepisovala česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA), objevila v médiích celá řada nepříjemných informací. Černochová je komentuje v rozhovoru pro deník FORUM 24, kde také popsala, jak se o smlouvě vyjednávalo a zda i její kolegové z opozice, kteří smlouvu nyní kritizují, měli veškeré informace předem.