Média

() (ČT 24) Případné zapojení Íránu do konfliktu, který rozpoutaly útoky teroristické organizace Hamás na Izrael, by zásadně změnilo bezpečnostní prostředí v Evropě i v Česku. V Událostech, komentářích to naznačila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), zároveň zdůraznila, že v současnosti žádné nebezpečí v Česku nehrozí.

() (MF DNES) Vláda ve středu schválila novou obrannou strategii České republiky a jejích ozbrojených sil. Ministryně obrany vysvětluje, v čem jsou nové dnešní hrozby a jak se k nim kabinet Petra Fialy chystá postavit. Bezpečnostní situace v Evropě dokazuje snad i těm největším optimistům, že iluze věčného míru po konci studené války byla opravdu jen krásná iluze. Bohužel. Rusko svou agresí vrátilo do Evropy mezistátní válku velkého rozsahu a dává najevo, že jeho mocenské ambice zdaleka nekončí na Ukrajině.

() (www.army.cz) Budoucnost českého letectva na další desítky let zajistí letouny 5. generace, které Armádě ČR umožní efektivně bránit naše a spojenecké území. Zároveň díky nim vzrostou schopnosti letectva Armády ČR, které bude moci v budoucnu lépe plnit úkoly se spojenci ze Severoatlantické aliance. Vláda na svém středečním jednání schválila nákup 24 letounů 5. generace včetně plánu komplexního financování.

() (www.army.cz) Virtuální náborové středisko Ministerstva obrany (VNS) je připraveno přijímat přihlášky prvních armádních rekrutů. Na dnešní společné tiskové konferenci to oznámili ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka. Celý proces, který lze absolvovat z pohodlí domova, je dostupný z internetových stránek DoArmady.cz, které zároveň slouží jako databáze všech důležitých informací nejen o náborovém procesu, ale i o české armádě a vojenství obecně. Zájemci si mohou vyzkoušet i speciální videohry či cvičební plány.