Média

() (www.army.cz) Zasedání ministrů obrany členských zemí NATO za účasti české ministryně obrany Jany Černochové se zabývalo především podporou Ukrajiny a posilováním aliančního odstrašení a obrany. Ministryně obrany Jana Černochová také podepsala memorandum o porozumění s Lucemburskem a Slovinskem. Na jeho základě se stávají dalšími zeměmi, jež finančně přispějí na českou muniční iniciativu.

() (www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová se dnes zúčastnila v Bruselu zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) ve formátu ministrů obrany zemí Evropské unie. Jednání se zaměřilo především na podporu Ukrajině ze strany EU a na přístup obranného průmyslu k financím. Na pořadu dne byla i česká muniční iniciativa. Do té se dnes formálně připojila Litva. Na okraj jednání se ministryně Černochová sešla také se svými protějšky ze Švédska a z Mauretánie.

() (www.army.cz) Ministerstvo obrany určí osoby, které budou k dispozici bankéřům řešícím žádosti českých firem o financování výroby spojené se strategickými potřebami státu. Vyplynulo to z jednání expertní skupiny a z dnešního jednání zástupců Ministerstva obrany, Ministerstva financí, České bankovní asociace (ČBA) a českého obranného průmyslu. Na tiskové konferenci to řekla ministryně obrany Jana Černochová. Účastníkům schůzky poděkovala za to, že pomáhají posunout financování strategických potřeb České republiky. Dnešní setkání navázalo na schůzku ČBA a obranného průmyslu, která se uskutečnila před necelým měsícem.