Média

() Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí. Zákonodárci reagovali zpřísněním zákona o zbraních, na jehož základě bude možné rychleji odebrat zbraň zdravotně nezpůsobilému majiteli.

() V souvislosti s opakovanými vražednými útoky cílenými na oběti z řad civilistů v Německu a v jiných evropských státech se ozývají stále více posilující hlasy, které volají po tvrdší regulaci legální držby zbraní. Tyto tragické události, jejichž oběťmi jsou nevinní lidé, jsou tak falešně zneužívány jako podpůrná záminka pro přijetí restriktivní evropské zbraňové směrnice, jež je v současnosti projednávána na půdě Evropského parlamentu.

() Evropský parlament začal jednat o diskutované směrnici, která má omezit legální držení zbraní. Vlivný výbor pro vnitřní trh, ale řadu bodů odmítl. Komise se rozhodla pro zpřísnění bezprostředně po loňských atentátech v Paříži. Česko se ke směrnici už dřív postavilo odmítavě. Co teď s návrhem bude? A budou se pravidla pro držení zbraní měnit? Otázky pro členku sněmovního výboru pro bezpečnost i obranu Janu Černochovou /ODS/ a europoslankyni Ditu Charanzovou /ANO/.