Média

() (CNN Prima News) Více než 30 let od sametové revoluce jsme žili v iluzi věčného míru. Z armády byla ohlodaná kost, obrana státu něco stojí a v dnešní době nejde o samozřejmost, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve velkém rozhovoru pro web CNN Prima NEWS. Namítla, že i přes snahu o konsolidaci veřejných financí je potřeba investovat do nákupu vojenské techniky v zájmu naší vlastní bezpečnosti, nevyloučila ani možné rozšíření arzenálu o drony či raketomety.

() (www.army.cz) Na Ministerstvu obrany se dnes uskutečnila bilanční tisková konference premiéra Petra Fialy, ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky. Tématem byly úspěchy posledních šesti měsíců, které se týkají jak schválení zákona o financování obrany, pořízení nové techniky, transatlantické spolupráce a rovněž pomoci Ukrajině.

() (www.blesk.cz) Chce moderní armádu, je tvrdá k sobě i jiným, a proto řeší na rezortu obrany různé konflikty. Ale když může, tak pomůže. Například, když jí loni v listopadu zavolal někdejší hradní mluvčí Jiří Ovčáček (44), ať mu „píchne“ se svatbou… O tom i mnohém jiném promluvila ministryně obrany Jana Černochová (49, ODS) v pořadu Blesku Hráči. Poz. red. rozhovor s ministryní Černochovou vznikl ještě před vypuknutím jednodenní vzpoury wagnerovců v Rusku pod vedením zakladatele žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina.

() (www.army.cz) Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka dnes vystoupili na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Už 10. ročník se uskutečnil v Míčovně Pražského hradu za účasti nejvyšších představitelů státu a předních bezpečnostních expertů. Tématem bylo opět zhodnocení uplynulého období i předestření plánů na další postup při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR. Celý projev ministryně obrany Jany Černochové najdete níže.

() (www.army.cz) Ministři obrany České republiky, Slovenské republiky i Ukrajiny podepsali na svém čtvrtečním setkání v Bruselu u příležitosti zahájení zasedání ministrů obrany NATO společnou Deklaraci o spolupráci při pořizování a provozování pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Všechny tři země totiž stojí před přezbrojením svých armád na švédská BVP CV90