Média

() (www.army.cz) Vstup do Aliance před 25 lety Česku zajistil bezpečnost tak, jak nikdy v historii. Ve stínu událostí na Ukrajině se potvrzuje, jak je doslova životně důležité být členem nejsilnějšího spojenectví na planetě, říká ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro A report. Hovoří také o plnění závazků vůči partnerům, modernizaci Armády ČR včetně projektu F-35, o pomoci Ukrajině napadené ruským agresorem nebo o důležitosti připomínání padlých a podpoře válečných veteránů.

() (ČT 24) Houfně diskutované únorové prohlášení kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že Spojené státy pod jeho eventuálním velením nepřijdou na pomoc členům Severoatlantické aliance, kteří nebudou odevzdávat alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, nastavilo podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) všem zemím NATO zrcadlo. V Interview ČT24 mimo jiné řekla i to, že vstup Česka do Aliance považuje za jedno z nejosvícenějších rozhodnutí tehdejších politiků.

() (www.army.cz) Na Pražském hradě se dnes koná konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Prestižní akce se od roku 2014 účastní špičky politické reprezentace a bezpečnostní experti. Na letošním 11. ročníku u příležitosti 25. výročí vstupu ČR do NATO vystoupí mj. prezident republiky Petr Pavel a bývalý americký prezident Bill Clinton, bývalí generální tajemníci NATO Javier Solana a Lord Robertson a další. Záštitu nad akcí převzala ministryně obrany Jana Černochová.

() (www.army.cz) Ministerstvo obrany a Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) se do vojenské pomoci Ukrajině zapojily bezprostředně po začátku ruské agrese. V první řadě podporujeme rozšíření výrobních kapacit domácího obranného průmyslu. Zároveň ale do doby, než budou tyto kapacity maximalizovány, pracujeme na různých formách dodávek dělostřelecké munice, kdy česká strana zprostředkovala dárcovským zemím možnost pořízení munice ve třetích zemích.