Média

() (www.reflex.cz) Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová /ODS/ je přesvědčená o síle důkazů v kauze zapojení Ruska ve výbuchu ve Vrběticích. Reakce podle ní musí být rázná, před Rusy nemůžeme ukázat slabost. Odsuzuje mlčení prezidenta Zemana, lidé by právě teď jeho slova slyšet měli. Tlak na hlasování o nedůvěře teď podle ní strany koalice SPOLU vzít zpět nemůžou, hůř prý být nemůže.

() (CNN Prima News) Česko musí přistoupit k ještě tvrdším krokům vůči Rusku, pokud se východní velmoc rozhodla diplomatický konflikt eskalovat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Podle jejích slov totiž na Rusko platí pouze síla. Česko si navíc podle ní v aktuální situaci nemůže dovolit dělat, že se nic nestalo.

() (ČT 24) Hostem diskusního pořadu Interview ČT24 byla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu a 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

() (EuroZprávy.cz) Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) považuje možné zapojení ruské tajné služby GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 za závažné porušení české bezpečnosti a státní svrchovanosti. „Jsme postaveni do situace, v jaké jsme ještě nebyli. Jde o akt státního terorismu. Zaráží mě, že prezident Miloš Zeman si ke svému vyjádření vzal týden na rozmyšlenou. Jeho mlčení vyznívá tak, jakože mu chybí instrukce z Moskvy. Hlava státu by se jako první měla postavit za své občany,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jana Černochová.

() (Radiožurnál) Kandidát sociální demokracie na křeslo ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek ve čtvrtek představí svoje priority v resortu předsedovi vlády a prezidentovi. S Andrejem Babišem se sešel ráno, schůzka s Milošem Zemanem se má odehrát ve čtvrtek odpoledne. Teprve poté chce s názory, které by jako ministr zahraničních věcí prosazoval, seznámit veřejnost. Jakuba Kulhánka do funkce ministra vybral předseda sociální demokracie Jan Hamáček poté, co tuto nabídku odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jan Hamáček, který dočasně diplomacii vede, už ve středu oznámil, že bude počátkem příštího týdne jednat v Moskvě o případných dodávkách vakcíny Sputnik V, pokud ji schválí Evropská lékové agentura.