Média

() (www.army.cz) Vstup do Aliance před 25 lety Česku zajistil bezpečnost tak, jak nikdy v historii. Ve stínu událostí na Ukrajině se potvrzuje, jak je doslova životně důležité být členem nejsilnějšího spojenectví na planetě, říká ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro A report. Hovoří také o plnění závazků vůči partnerům, modernizaci Armády ČR včetně projektu F-35, o pomoci Ukrajině napadené ruským agresorem nebo o důležitosti připomínání padlých a podpoře válečných veteránů.

() (ČT 24) Houfně diskutované únorové prohlášení kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že Spojené státy pod jeho eventuálním velením nepřijdou na pomoc členům Severoatlantické aliance, kteří nebudou odevzdávat alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, nastavilo podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) všem zemím NATO zrcadlo. V Interview ČT24 mimo jiné řekla i to, že vstup Česka do Aliance považuje za jedno z nejosvícenějších rozhodnutí tehdejších politiků.

() (ČT 24) Česko podporuje a bude podporovat Ukrajinu výcvikem vojáků i dodávkami zbytného vojenského materiálu, nikoli však finančně. V Interview ČT24 to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podílet se nebude ani na nákupu munice, jejíž sehnání slíbil na mnichovské bezpečnostní konferenci prezident Petr Pavel. Podle Černochové je v tomto případě role Prahy čistě organizační. Ujistila však, že dodávky starších kusů výzbroje, pro kterou má česká armáda náhradu, stále pokračuje. Naposledy minulý pátek dorazily na Ukrajinu dva bitevní vrtulníky dodané z Česka.

() (CNN Prima News) Vedení státu by si nedovolilo posílat na Ukrajinu vybavení, které by mohlo scházet. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní resort „vyprázdnil sklady zastaralé techniky a nahradil ji tou modernější“. V souvislosti s diskutovaným nákupem protivzdušné obrany prohlásila o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, že není odborníkem na oblast obrany.