Média

() (ČT 24) Česko podle ministryně obrany Jany Černochové nemá jako členský stát Severoatlantické aliance v úmyslu aktivně vstoupit do rusko-ukrajinského konfliktu. O podobě případné mírové mise, kterou chce kolegům z NATO navrhnout Polsko, je ale Praha připravena diskutovat. „V tuto chvíli musíme apelovat jak na Radu bezpečnosti OSN, tak na Valné shromáždění,“ uvedla Černochová v pořadu Interview ČT24.

() (E15) Válka na Ukrajině nutí řadu evropských zemí nakupovat zbraně jako o život, říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Příkladem může být Německo, které tento týden oznámilo, že nakoupí nejnovější americké stíhačky F-35. Výrazně modernizovat armádu chce i Česká republika. „Pokud nalezneme rychle dostupnou techniku, nebudeme váhat. Šlo by o systémy a prostředky, jež armáda potřebuje a má je v plánech. Pouze bychom urychlili akvizice,“ dodává ministryně s tím, že vláda resortu obrany přislíbila, že potřebné miliardy korun uvolní.

() (ČT 1) Česko Ukrajině poskytne další vojenský materiál, minimálně ve výši dosavadních dodávek zbraní za 725 milionů korun. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce. Apelovala také na to, aby se OSN kvůli nedodržování lidských práv na Ukrajině zamyslela nad přehodnocením své politiky. Exministr a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO) podpořil politiku vlády s tím, že by měla armáda využít zkušenosti z pomoci během pandemie.

() (Respekt.cz) S ministryní obrany o možném zapojení českých dobrovolníků do války, jaderném nebezpečí a další pomoci Kyjevu. Ministryně obrany Jana Černochová plánuje poslat Ukrajině další pomoc a říká, že v souvislosti s ruskou agresí je pro ni problematické další působení ruského velvyslance Alexandra Zmejevského v Praze.

() (iDNES.cz) Šéfka obrany Jana Černochová o Putinovi, jeho atomové hrozbě, dodávkách zbraní na Ukrajinu či civilní obraně na školách. „Děti musí vědět, jak se bránit, měly by znát ty, kteří bojovali za svobodu jejich rodičů a prarodičů," říká v rozhovoru pro MF DNES ministryně.