Média

() (Deník N) Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) patří k nejviditelnějším členům koaliční vlády. Její lidé finišují kontrakt na největší armádní zakázku české historie, hledají, jak pro armádu získat víc lidí a čím by ještě šlo pomoci Ukrajině. Zároveň Černochová často poutá pozornost svým vyjadřováním s tematikou Izraele a Blízkého východu – třeba slovy o vystoupení z OSN. „Možná teď budeme blíž reformě OSN víc než kdy jindy po druhé světové válce. Jestli tomu můj výrok pomohl, nebylo to špatně,“ říká v rozhovoru pro Deník N.

() (ČT 1) Hostem nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce byla ministryně obrany Jana Černochová.

() (ČT 24) Případné zapojení Íránu do konfliktu, který rozpoutaly útoky teroristické organizace Hamás na Izrael, by zásadně změnilo bezpečnostní prostředí v Evropě i v Česku. V Událostech, komentářích to naznačila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), zároveň zdůraznila, že v současnosti žádné nebezpečí v Česku nehrozí.

() (Frekvence 1) Ministryně obrany Jana Černochová přiznala, že má stále před očima záběry ze soboty, kdy teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael. „Pro celý západní svět byl šok, že k tomu došlo bez významnějšího zaznamenání armády a zpravodajských služeb,“ říká. Reakce Svaté země byla podle Černochové rychlá a adekvátní. Řeč padla i na to, zda je armáda schopna případně vyslat další letecký speciál pro české občany.

() (ČT 24) Armáda podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nedostává příliš mnoho peněz, ale dostává to, co má. V Interview ČT24 připustila, že se nynější kabinet snaží financování obrany napravit v ekonomicky nepříznivé době, je však přesvědčena, že je to nezbytné. Zastala se také nákupu stíhaček F-35 Lightning II, na které půjde nezanedbatelná část obranného rozpočtu. Ujistila, že rozhodnutí vlády vzešlo ze stanoviska vojáků.