Média

() (Euro) Pokud Rusko chystá další ofenzivu, je naší povinností dodávat na Ukrajinu i těžkou techniku, protože bez ní se válka nevyhraje, říká ministryně obrany Jana Černochová- Rok od začátku ruské útočné války na Ukrajině se ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rozhodně nenudí. Česká armáda je v procesu urychlené modernizace, chystají se nákupy nových amerických nadzvukových letounů F-35, běží zakázka na 210 pásových obrněných vozů. Česko podle ministryně musí být připraveno tak, aby se v případě napadení mohlo nějakou dobu bránit samo, než pomůže společná obrana NATO. Černochová také doufá, že k nasazení vojáků NATO (včetně těch českých) přímo na Ukrajině nebude muset dojít a že se stále častěji budou proti Putinovi stavět ruští občané, což nakonec pomůže k ukončení války. „Na to já spoléhám, že Rusko projde nějakou očistou a že občané Ruska nebudou chtít být lidmi, kterých se zbytek civilizovaného světa štítí.“

() (INFO.cz) Kolem české armády se toho v poslední době děje hodně. Namátkou třeba připravované velké nákupy techniky v rámci modernizace, náhrada tanků, které Česko poslalo napadené Ukrajině, ale také nedávné zvolení generála Petra Pavla českým prezidentem. Takzvaně „pod pokličkou“ se toho ale děje mnohem víc. A za mediálně propíranými událostmi zase často stojí mnoho detailů, které jsou pro kontext důležité. O tom všem je nový podcast INFO.CZ s názvem Vybraně o obraně, který moderuje Michal Půr a jehož hostem je ministryně obrany Jana Černochová.

() (iROZHLAS.cz) „Snažíme se, aby Česko mělo možnost třeba povolat vojáky na záchranu rukojmích,“ obhajuje ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připravovanou novelu ústavního zákona, která se týká změny pravomocí vlády při vysílání příslušníků armády do zahraničí. Černochová to řekla v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz během pondělních oslav 30 let vzniku české armády ve Vojenském historickém ústavu. Ministryně se těší i na spolupráci s Petrem Pavlem.