Média

() (iDNES.cz) Šéfka obrany Jana Černochová o Putinovi, jeho atomové hrozbě, dodávkách zbraní na Ukrajinu či civilní obraně na školách. „Děti musí vědět, jak se bránit, měly by znát ty, kteří bojovali za svobodu jejich rodičů a prarodičů," říká v rozhovoru pro MF DNES ministryně.

() (Právo) Pokud chtějí lidé pomáhat, ať se stanou součástí aktivních záloh, řekla včera v rozhovoru pro Právo ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

() (www.army.cz) Dnes v noci došlo k tomu, co jsme předpokládali už pár dní, bohužel se naplnil ten úplně nejhorší scénář. V tuto chvíli všechny instituce v ČR svolávají své krizové štáby. Ten náš v resortu obrany bude v 8.30 tak, abychom i my měli informace od kolegů z MZV, kde krizový štáb zasedal od 7.30, na 11. hodinu svolal premiér Bezpečnostní radu státu. Mezitím bude, také v 8.30 zasedat Severoatlantická rada. Budeme mít průběžně informace i odtud. Myslím, že tak někdy ve 12 hodin možná ve 13 budou všechny informace vyhodnocovány i v rámci NATO, protože tam je časový posun. V našich večerních hodinách, jejich ranních, bude probíhat i videocall mezi jednotlivými zeměmi, protože jsme ve fázi konzultací, kdy spojenci vzájemně konzultují své další kroky.

() (ČT 24) Na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vstoupila vojska na území Ukrajiny. Rozhodl tak v pondělí večer krátce poté, co uznal nezávislost tamních východních regionů. Světové země oznámily sankce. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) by se měly naplno přijmout až v případě ruského útoku. Debatovali o tom v Událostech, komentářích.