Média

() (Aktuálně.cz) Ve své pomoci Ukrajině Česko plánuje pokračovat, první dodávky zbraní by mohlo zveřejnit v průběhu letošního roku, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Chce, aby Česko plnilo závazky NATO a v příštím roce dosáhlo povinných dvou procent HDP na obranu. Podobně jako v Polsku by podle ní Česko mělo mít Rusko ve strategických dokumentech definované jako hrozbu.

() (Euro) Pokud Rusko chystá další ofenzivu, je naší povinností dodávat na Ukrajinu i těžkou techniku, protože bez ní se válka nevyhraje, říká ministryně obrany Jana Černochová- Rok od začátku ruské útočné války na Ukrajině se ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rozhodně nenudí. Česká armáda je v procesu urychlené modernizace, chystají se nákupy nových amerických nadzvukových letounů F-35, běží zakázka na 210 pásových obrněných vozů. Česko podle ministryně musí být připraveno tak, aby se v případě napadení mohlo nějakou dobu bránit samo, než pomůže společná obrana NATO. Černochová také doufá, že k nasazení vojáků NATO (včetně těch českých) přímo na Ukrajině nebude muset dojít a že se stále častěji budou proti Putinovi stavět ruští občané, což nakonec pomůže k ukončení války. „Na to já spoléhám, že Rusko projde nějakou očistou a že občané Ruska nebudou chtít být lidmi, kterých se zbytek civilizovaného světa štítí.“

() (INFO.cz) Kolem české armády se toho v poslední době děje hodně. Namátkou třeba připravované velké nákupy techniky v rámci modernizace, náhrada tanků, které Česko poslalo napadené Ukrajině, ale také nedávné zvolení generála Petra Pavla českým prezidentem. Takzvaně „pod pokličkou“ se toho ale děje mnohem víc. A za mediálně propíranými událostmi zase často stojí mnoho detailů, které jsou pro kontext důležité. O tom všem je nový podcast INFO.CZ s názvem Vybraně o obraně, který moderuje Michal Půr a jehož hostem je ministryně obrany Jana Černochová.