Média

() (Aktuálně.cz) Snažíme se dohnat, co se tady dvacet let nedělalo. Kdyby přišla válka, musíme být připravení, hájí ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rekordní rozpočet na obranu pro příští rok. Zdůrazňuje, že pokud Ukrajina nemá prohrát, musí jí Západ dál pomáhat. "Nechceme nikoho strašit válkou, ale nebudeme lidem lhát. Situace není dobrá," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

() (czdefence.cz) V tomto roce proběhlo mnoho nejen pro naši armádu podstatných událostí. Došlo ke klíčovým změnám legislativy v oblasti obrany, týkajících se zákona o financování obrany (2 % HDP na obranu) či úprav branných zákonů za účelem efektivnější přípravy občanů k zapojení do obrany státu a zatraktivnění služby v aktivní záloze. Letos se také uzavřelo několik strategických akvizic pro AČR a další významné modernizační nákupy jsou v jednání. Vzhledem k současné bezpečnostní situaci došlo také k revizi stávajících obranných strategií a koncepcí. Nejen v souvislosti s těmito událostmi jsme požádali ministryni obrany Janu Černochovou o rozhovor.

() (Deník N) Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) patří k nejviditelnějším členům koaliční vlády. Její lidé finišují kontrakt na největší armádní zakázku české historie, hledají, jak pro armádu získat víc lidí a čím by ještě šlo pomoci Ukrajině. Zároveň Černochová často poutá pozornost svým vyjadřováním s tematikou Izraele a Blízkého východu – třeba slovy o vystoupení z OSN. „Možná teď budeme blíž reformě OSN víc než kdy jindy po druhé světové válce. Jestli tomu můj výrok pomohl, nebylo to špatně,“ říká v rozhovoru pro Deník N.

() (ČT 1) Hostem nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce byla ministryně obrany Jana Černochová.

() (ČT 24) Případné zapojení Íránu do konfliktu, který rozpoutaly útoky teroristické organizace Hamás na Izrael, by zásadně změnilo bezpečnostní prostředí v Evropě i v Česku. V Událostech, komentářích to naznačila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), zároveň zdůraznila, že v současnosti žádné nebezpečí v Česku nehrozí.